Share

نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی در جریان سومین دوره تجلیل از فعالان حقوق بشر ایران، به عنوان یکی از برندگان جایزه حقوق بشری «ر‌ها» از سوی نهاد «سودویند» برگزیده شد.

narges-mohammadi3

«همه حقوق بشر برای همه در ایران»، وب‌سایت بخش ایران سازمان غیردولتی اتریشی «سودویند» نوشته است، نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در شرایطی برنده این جایزه شده که همچنان در زندان اوین در ایران به‌سر می‌برد.

وضعیت جسمانی نرگس محمدی در روز ۱۰ مرداد سال جاری نامساعد شد و او را به بیمارستان طالقانی منتقل کردند. پزشک‌های این بیمارستان، اعلام کردند که نرگس محمدی باید تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار گیرد. پزشک‌های متخصص نیز این تشخیص را پذیرفتند.

با این حال، مسئولان قضائی همچنان از بستری شدن نرگس محمدی در بیمارستان جلوگیری کرده و بر مصرف دارو و معالجه سرپایی او تأکید دارند.

نرگس محمدی، عضو کارزار لغو گام به گام اعدام، کانون شهروندی زنان و رئیس هیأت اجرایی شورای صلح ایران، در حالی که بر اساس نظر پزشکان متخصص در سال ۱۳۹۱ برای ادامه درمان به‌طور موقت آزاد شده بود، با وجود ناتمام ماندن مراحل درمان در ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری پس از بارها تهدید و احضار، با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی‌اش و با حکم دادستانی تهران بازداشت و برای سپری کردن محکومیت شش ساله راهی زندان اوین شد.

فرزندان نرگس محمدی به خاطر زندانی بودن مادرشان مجبور به ترک ایران شده و در حال حاضر با پدرشان در خارج از ایران زندگی می‌کنند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، وکیل و فعال حقوق بشر، کارولینا یانورفسکی، وکیل، فعال حقوق بشر و عضو هیأت مدیره «سودویند» و آرون رودرز، از بنیان‌گذاران و محقق اصلی پروژه حقوق آزادی و مدیر اجرایی سابق فدراسیون بین‌المللی هلسینکی، از اعضای هیأت‌ داوران جایزه «رها» هستند.

تندیس جایزه حقوق بشری “رها” توسط مجسمه‌ساز مشهور ایرانی بهروز حشمت ساخته شده است.

تندیس جایزه حقوق بشری “رها”

« سودویند»، در قالب پروژه «همه حقوق بشر برای همه در ایران»، جوایزی را برای نکوداشت کنشگران حقوق بشر در ایران در نظر گرفته است که از برندگان این جایزه در سال‌های پیشین می‌توان به پروین ذبیحی، ژیلا کرم‌زاده مکوندی، نسیم سلطان‌بیگی، رسول بداغی، مجید توکلی، رضا شهابی، فرامرز محمدی، خسرو کُردپور، مسعود کُردپور، حکیمه شکری، فاران حسامی و کیوان صمیمی بهبهانی اشاره کرد.

جوایز حقوق بشری «ر‌ها»، از سوی نهاد غیردولتی «سودویند» برای ادای احترام و تجلیل از افرادی که سهمی در حفظ و ارتقای حقوق بشر در ایران داشته‌اند، در نظر گرفته شده است. «سودویند» از نهادهای دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد است که در حوزه توسعه و کاهش شکاف کشورهای جنوب و شمال فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نرگس محمدی همچنان محروم از مداوای پزشکی است

هشدار احمد منتظری در مورد وضعیت سلامت نرگس محمدی

درخواست آزادی بی‌قیدوشرط بهاره هدایت و نرگس محمدی

نرگس محمدی بر خلاف نظر پزشکان به اوین بازگردانده شد

مراسم اهدای دومین دور جایزه حقوق بشری رها

برندگان دومین دور «جایزه حقوق‌ بشری رها» معرفی شدند

برندگان دوره اول جایزه حقوق بشری «رها» مشخص شدند

 

Share