Share

عبدالله کوردی، پدر آیلان، کودک سوری که تصاویر جنازه او بر ساحل ترکیه جهان را تکان داد، روز جمعه، ۴ سپتامبر / ۱۳ شهریور برای به خاک سپاری اعضای خانواده‌اش به کوبانی بازگشت.

عبدالله کوردی: تنها چیزی که می‌خواهم این است که درد و رنجی که در سوریه کشیدیم پایان یابد و صلح در آن‌جا دوباره حاکم شود.

عبدالله کوردی: تنها چیزی که می‌خواهم این است که درد و رنجی که در سوریه کشیدیم پایان یابد و صلح در آن‌جا دوباره حاکم شود.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالله کوردی روز جمعه با تابوت‌های آیلان کوچک، برادر پنج ساله او و همسرش به شهر مرزی «سوروچ» ترکیه در فاصله ۱۵ کیلومتری کوبانی، رفت و سپس از مرز عبور کرد تا به کوبانی برسد.

هر سه عضو خانواده عبدالله کوردی به هنگام ترک ترکیه برای رسیدن به جزایر یونان در دریا غرق شدند.

پدر غمگین خانواده شامگاه پنج‌شنبه پیش از انتقال جنازه‌های فرزندان و همسرش به جنوب شرق ترکیه، در استانبول گفت: «به‌عنوان یک پدر که فرزندانش را از دست داده، دیگر چیزی ندارم که به‌خاطر آن در دنیا بمانم. تنها چیزی که می‌خواهم این است که درد و رنجی که در سوریه کشیدیم پایان یابد و صلح در آن‌جا دوباره حاکم شود.»

عبدالله کوردی اظهار امیدواری کرد که جهانیان با چنین فاجعه‌ تکان‌دهنده‌ای از وضعیت پناهجویان آگاه شوند.

مقامات کوبانی گفته‌اند، آماده‌اند تا اعضای خانواده کوردی را با مراسمی ویژه همچون یک «شهید کوبانی که جان خود را برای گریز از جنگ فدا کردند»، به خاک بسپارند.

تصویری که جهان را تکان داد: آیلان بر شن‌های ساحل بودروم

تصویری که جهان را تکان داد: آیلان بر شن‌های ساحل بودروم

برخی از نمایندگان پارلمان ترکیه نیز برای شرکت در مراسم خاکسپاری به کوبانی رفته‌اند.

پدر آیلان روز پنج‌شنبه توضیح داد که چگونه همسر و پسرانش به‌همراه ۹ پناهجوی سوری دیگر به‌هنگامی که قایق‌شان غرق شد جان دادند. آن‌ها قصد داشتند خود را به جزایر یونان برسانند تا از آن‌جا به سمت اروپا بروند.

جنازه آیلان سه ساله صبح روز چهارشنبه ۲ سپتامبر / ۱۱ شهریور بر روی شن‌های ساحل بودروم ترکیه پیدا شد. او به روی صورت خود بر شن‌های ساحل آرام گرفته بود، گویی به خواب عمیقی فرو رفته بود.

پس از این حادثه پلیس ترکیه چهار نفر از قاچاقچیان مظنون را که همه اهل سوریه بودند، دستگیر کرد.

بیشتر بخوانید: چرا عکس کودک غرق شده سوری را منتشر کردم؟

Share