Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی اعضای شورای عالی مجازی را برای یک دوره چهار ساله تعیین کرد. وظیفه شورای عالی مجازی مبارزه با اطلاع‌رسانی آزاد در شبکه جهانی اینترنت و ایجاد شبکه داخلی اینترنت (اینترانت) است.

جلسه شورای عالی مجازی در دی‌ماه ۱۳۹۲

جلسه شورای عالی مجازی در دی‌ماه ۱۳۹۲

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، رهبر جمهوری اسلامی در حکمی، اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی مجازی را تعیین کرد و «شوراهای عالی موازی» با این نهاد نظارتی را منحل اعلام کرد.

رؤسای سه قوه، رییس صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزیر ارتباطات، وزیر ارشاد اسلامی، دادستان کشور، وزیر دفاع و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده نیروی انتظامی به حکم رهبر جمهوری اسلامی همراه با تنی چند از کار‌شناسان رسانه و شخصیت‌های حوزوی به عنوان اعضای شورای عالی مجازی تعیین شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی از اعضای شورای عالی مجازی خواسته است که شبکه داخلی اینترنت (اینترانت) را هرچه سریع‌تر راه بیندازند و همچنین برای «تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی» کوشش کنند.

«سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی کشور» و همچنین «ترویج سبک زندگی اسلامی» از دیگر موارد ده‌گانه‌ای‌ست که رهبر جمهوری اسلامی به اعضای شورای عالی مجازی ابلاغ کرده است.

چهارشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۰ آیت‌الله علی خامنه‌ای برای نخستین بار دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی را صادر کرد. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، فعالیت این شورا برای مدتی متوقف شد که این امر واکنش دادستان کل کشور در مهر ۹۳ و اعتراض اسماعیل احمدی مقدم در آبان سال گذشته را در پی داشت. فرمانده پیشین نیروی انتظامی تهدید کرده بود که جلسات این شورا را در غیاب رییس جمهور برگزار کند.

در سال جاری اما دولت در سیاست نظارت بر شبکه اینترنت تجدید نظر کرده است. علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی در برنامه «نگاه یک» که به مناسبت هفته دولت از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، بر ضرورت نظارت بر شبکه‌های اجتماعی برای تحکیم خانواده ایرانی تأکید کرد.

فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و موبایلی مانند «واتس آپ» و «وایبر» و رصد فعالیت کاربران ایرانی در شبکه اینترنت از مهم‌ترین وظایف شورای عالی مجازی به عنوان یک نهاد سیاسی – امنیتی‌ست.

Share