Share

در حالی که پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک، از کاتولیک‌های اروپا خواسته است تا تمام تلاش خود را برای حل بحران پناهجویان انجام دهند، لازلو کیش ـ ریگو، یک اسقف مجاری در شهر مرزی «سِگِد» می‌گوید پاپ فرانسیس هیچ شناختی از وضعیت ندارد.

لازلو کیش - ریگو پناهندگان مسلمان را تهدیدی برای اروپا و «ارزش‌های جهانی مسیحی»

لازلو کیش – ریگو پناهندگان مسلمان را تهدیدی برای اروپا و «ارزش‌های جهانی مسیحی»

این اسقف مجاری در مورد ورود هزاران پناهجو به اروپا به روزنامه واشنگتن پست گفته است: «این‌ پناهجویی نیست، یورش است.»

لازلو کیش ـ ریگو افزوده است: «آن‌ها به این‌جا می‌آیند و فریاد می‌زنند “الله اکبر”. آن‌ها می‌خواهند کنترل را در دست بگیرند.»

شهر مرزی «سِگِد» که این اسقف در آن زندگی می‌کند، در مرز صربستان و رومانی قرار دارد و هزاران پناهجو از جمله از سوریه خود را به این شهر رسانده‌اند تا به کشورهای غربی بروند.

لازلو کیش ـ ریگو از سیاست سخت‌گیرانه پناهندگی ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راستگرای مجارستان حمایت می‌کند. این اسقف ۶۰ ساله می‌گوید: «من کاملاً با او موافقم. اما پاپ فرانسیس شناختی از اوضاع ندارد.»

دولت ویکتور اوربان شرایط دشواری را برای پناهجویانی که قصد دارند از طریق این کشور خود را به اتریش و آلمان برسانند، ایجاد کرده است. از سویی در نوار مرزی خود با صربستان با سیم خاردار دیوار حفاظتی کشیده و از سوی دیگر اجازه نداده است که پناهجویان با قطار به اتریش و آلمان بروند. این اقدامات دولت محافظه‌کار مجارستان مورد انتقاد برخی از کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

پاپ فرانسیس روز یکشنبه ۶ سپتامبر / ۱۵ شهریور پیشنهاد داد که هر کلیسایی در هر محل و یا هر جامعه مذهبیِ میزبان یک خانواده پناهجو را بپذیرد. او گفت باید به کسانی که از مرگ گریخته‌اند و یا آنهایی که قربانی جنگ و گرسنگی هستند، کمک کرد.

لازلو کیش – ریگو پناهندگان مسلمان را تهدیدی برای اروپا و «ارزش‌های جهانی مسیحی» می‌داند و می‌گوید: «آن‌ها سزاوار پشتیبانی نیستند چرا که پول دارند. افزون بر این از خود زباله بر جای می‌گذارند و رفتاری  “متکبرانه و طلب‌کارانه” دارند.»

مردم مجارستان به‌عنوان مردمی مذهبی شناخته نمی‌شوند اما بسیاری از آن‌ها به نقش تاریخی کشور خود در برابر حملات شرق افتخار می‌کنند. تعطیلات ملی مجارستان یادآور مسیحی شدن کشور در بیش از یک هزار سال پیش است.

به‌رغم این‌ها، اظهارات لازلو کیش – ریگو نظر اکثریت کلیسای کاتولیک مجارستان نیست. پیتر اردو، کاردینال اول و آندراس وِرِس، مدیر کنفرانس اسقف‌های مجارستان به خبرگزاری کاتولیک ایتالیا گفته‌‌اند کلیسای کاتولیک با «شادی و تمایل» از پیشنهاد پاپ فرانسیس استقبال می‌کند.

این دو همچنین گفته‌اند فراخوان پاپ فرانسیس «انگیزه‌ای برای پیشبرد کار» است.

در حال حاضر روزانه هزاران پناهجو خود را از مرزهای یونان، مقدونیه، صربستان به مجارستان می‌رسانند تا از آن‌جا راهی اتریش و آلمان شوند.

Share