Share

محمدرضا بلورساز، دبیر انجمن پزشکان کودکان خبر داده که در ایران سالانه ۶۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه «مصرف نابه‌جای آنتی‌بیوتیک» می‌شود.

Antibiotics

بلورساز امروز سه‌شنبه ۱۷ شهریور به خبرگزاری فارس گفته که آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهایی که خاصیت شیمیایی دارند «نباید خودسرانه استفاده شوند، زیرا ماهیت بیماری به هم می‌ریزد.»

به گفته دبیر انجمن پزشکان کودکان «با به هم ریختن ماهیت بیماری، میکروب موجود در بدن می‌تواند مقاومت دارویی ایجاد کند و برخی ارگان‌ها به دلیل درمان ناکافی سبب‌ساز بیماری‌ها و عفونت‌های مزمن دستگاه تنفسی و سایر ارگان‌ها شوند.»

خوددرمانی شماری از بیماری‌ها به وسیله داروهای آنتی‌بیوتیک بین خانواده‌های ایرانی مرسوم است. افزون بر این در تولید مرغ و با هدف کنترل بیماری به‌طور عمده از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود.

در حال حاضر بسیاری از موارد مصرف آنتی‌بیوتیک در سراسر دنیا شامل مصرف خودسرانه یا حتی تجویز بی‌مورد این دارو توسط پزشکان منع می‌شود.

مسأله‌ای که افزون بر ایجاد مشکلاتی مثل چاقی و اضافه‌وزن که خود شخص مصرف‌کننده را درگیر می‌کنند، زمینه‌ساز مقاوم شدن انواعی از باکتری‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها شده و در آینده‌ای نه چندان دور، بشر را از امکان استفاده از این گروه دارویی بسیار مهم، بی‌نصیب خواهد کرد.

گزارش‌‌های منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت در مورد مقاومت دارویی، نگرانی‌های زیادی در مورد آینده مبارزه با بیماری‌های عفونی ایجاد کرده است.

نتیجه مطالعات نشان می‌دهد که این باکتری‌ها در مناطق مختلف دنیا و به نسبت‌های قابل توجهی نسبت به انواعی از آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند.

Share