Share

روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور گفته است در حین بازرسی از عملکرد گمرک بندر «امام خمینی» مشخص شده که طی سال ۹۳ بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر گازوئیل به‌جای متانول از این بندر به‌شکل قاچاق به امارات متحده عربی صادر شده است.

Bandar-emam

این موضوع زمانی مشخص شده که هنگام بازرسی اداره کل بازرسی استان خوزستان در گمرک بندر «امام خمینی» یک شرکت آموزشی قصد صادرات دو هزار و ۵۰۰ تن متانول به امارات را داشت و به‌رغم تکمیل فرآیند اظهارنامه از جمله صدور پروانه، به دلایل نامعلومی از صادر کردن کالا خودداری کرده بود.

در این‌باره با جمع‌آوری اسناد، پرونده‌ای تشکیل و موضوع به دادستانی ماهشهر فرستاده شد که پس از رسیدگی‌های صورت گرفته در مورد مدیرعامل شرکت مذکور اقدام قضائی صورت گرفت.

همچنین پرونده‌ای نیز جهت رسیدگی به تخلفات کارکنان گمرک بندر امام و منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر تشکیل شده است.

قاچاق سوخت در جنوب ایران متداول است. پیش از این بیشتر از قاچاق سوخت از طریق لوله‌گذاری پنهانی تا دریا، خبر می‌رسید اما قاچاق سوخت از طریق گمرک تاکنون این‌چنین رو نشده بود. در یک سال گذشته ۲۱ کیلومتر لوله‌گذاری کشف شد که به‌طور عمده در شهرستان سیریک واقع در ۱۷۵ کیلومتری شرق استان هرمزگان بوده است.

سال گذشته بیش از ۳۳ میلیون لیتر سوخت قاچاق در هرمزگان کشف شد که در مقایسه با سال پیش از آن، بیش از ۲۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین سال گذشته بیش از ۷۰ میلیون لیتر قاچاق سوخت در سطح ایران کشف شد.

پیش از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها قاچاق سوخت به دلیل یارانه دولت سال‌ها تجارت سودآوری در مرزهای غربی و شرقی ایران بود اما از تیرماه ۱۳۸۶ که دولت ایران بنزین را سهمیه‌بندی کرد و یارانه سوخت را کاهش داد این تجارت از رونق افتاد. از اواخر تابستان سال ۱۳۹۱ که بر اثر ‌تحریم‌ها ارزش ریال به‌شدت کاهش یافت قاچاق سوخت بار دیگر سودآور شد.

با این حال در فروردین‌ سال جاری محمدعلی اسفنانی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران «نبود حسن اجرا و نظارت کافی» را دلیل اصلی افزایش قاچاق سوخت در کشور دانست و گفت «هیچ کمبود قانونی وجود ندارد.»

Share