Share

این سوال ساده را از خود بپرسیم: من کجا اقتدار جنسی دارم و کی از من استفاده ابزاری می‌شود؟

سال‌هاست که فمینیسم درباره اقتدار جنسی بحث می‌کند. اما ما چطور می‌توانیم بین وقتی که اراده و اختیار جنسی داریم و زمانی که ابزار جنسی قرار گرفته‌ایم تفکیک قائل شویم؟ چطور می‌شود این دو را فهمید؟

پاسخ ساده است. برای درک تفاوت باید ببینیم که «قدرت دست چه کسی است؟»

به این کمیک نگاهی بیندازیم تا  فرق این دو را بهتر بفهمیم.

image-12-090915-2

حتما این بحث را قبلا جایی شنیده اید:
image-1-090915

وقتی افراد برداشت متفاوتی از خوب و بد دارند، به سختی می‌توانیم بین یک موجود صاحب اراده جنسی و کسی که ابژه جنسی است، تفاوتی قائل شویم.

در یک موقعیت سکشوال/جنسیتی چه کسی با چه برداشتی ظاهر افراد را بررسی و قضاوت می‌کند؟ اگر کسی که ما نگاه جنسی را در موردش بررسی می‌کنیم قدرت داشته باشد، پس می‌توانیم او را صاحب اراده جنسی بدانیم.

image-2-090915

اما اگر فرد اراده و قدرت کمی داشته باشد، ابزار جنسی دیگران قرار می‌گیرد؛ یعنی دیگران او را فرد صاحب اراده‌ و اختیار نمی‌بینند. او یک ابزار یا کالا است.

این قدرت معمولا به معنی اراده و توانایی انتخاب رضایت‌مندانه فرد است. اگر  شما به خواسته و اراده خودتان در یک موقعیت جنسی قرار بگیرید و توانایی انتخاب داشته باشید که بدون اینکه مجبور باشید به نتایج و عواقب آن توجه کنید، خود را از این وضعیت خارج کنید، شما اراده و قدرت جنسی دارید. البته برای تمایز رضایت و مفهوم قدرت و اراده، فاکتورهای زیادی وجود دارد.

image-3-090915

از این مرحله شروع می‌کنیم. اگر یک نفر لباسی سکسی بپوشد و مثلا  وارد خیابان شود یا سلفی بگیرد و آن را همرسان کند، او به اندازه کافی قدرت و اراده جنسی دارد؛ چون با اراده و تصمیم خودش آن لباس را پوشیده و در موقعیت جنسی قرار گرفته.

image-4-090915

 اما  این مساله با در نظر گرفتن معیارهای زیبایی و مفهوم منزلت و شان، کمی پیچیده می‌شود. سیاستی وجود دارد که فرد را تشویق می‌کند تا لباس‌های سکسی بپوشد چون بدون آن زیبا نیست (معیاری برای ارزش‌گذاری افراد؛ شما بخوانید زنان). بر اساس سیاست دیگری افراد از پوشیدن لباس سکسی منع می‌شوند، چون احترام و عزت آنها را پایین می‌آورد. چیزی که ما می‌گوییم شان و منزلت: «این لباس در شان تو نیست.»

image-5-090915

در سوی دیگر، شخصی با لباس پوشیده هم می‌تواند ابزار جنسی قرار بگیرد و اشخاصی موقعیت دور از جنسیتی را بدون رضایت او به موقعیتی جنسی تبدیل کنند.

image-6-090915

علاوه بر این آدم‌هایی هستند که نمی‌توانند در مورد خودشان  تصمیم بگیرند.

قوانین مربوط به تجاوز به عنف حول این دیدگاه شکل گرفته است که بچه‌ها  قدرت کافی برای اعلام رضایت خود ندارند.

image-7-090915

خوب است که یادآوری کنم شخصیت‌های داستانی یا خیالی هم قدرت اعلام رضایت و توافق ندارند. این بحث که شخصیت‌های خیالی قدرتمند هستند، منوط به این است که اگر آنها واقعی بودند از موقعیت خود راضی بودند. اما در نهایت، قدرت در دست خالق شخصیت است و  این فقط خالق شخصیت است که مسئول توصیف رضایت شخصیت خیالی است.

image-8-090915

در تجارت سکس، موقعیت از این هم پیچیده‌تر است. برای عده‌ای تجارت سکس کاملا با اراده و توانمندی همراه است زیرا کسی که خدمات جنسی می‌دهد مجبور نیست به هر مشتری‌ای خدمات ارائه کند. اما بسیاری از آنها نمی‌توانند مشتریان خود را رد کنند چون در ازای آن پول زیاد به دست می آورند و این یک امتیاز حساب می شود.

image-9-090915

خیلی از کسانی که به عنوان ارایه‌دهنده خدمات جنسی وارد صنعت سکس شده‌اند حتما با رضایت قلبی کارشان را شروع نکرده‌اند. فاکتورهای زیادی مثل میزان فقر، نژاد و نوع جنسیت نیز وجود دارند. کسانی که خدمات جنسی می‌دهند اغلب با خشونت و تبعیض زیادی مواجه هستند. همین مساله باعث می‌شود قدرت در دستان افراد دیگری به‌جز خودشان قرار بگیرد.

image-10-090915

حالا قبل از اینکه بگویید:

image-11-090915

از خودتان این سوال را بپرسید:image-12-090915-2

Share