Share

۴۲ سناتور حامی متن توافق هسته‌ای ایران موفق شدند که مانع از رای‌گیری جمهوری‌خواهان برای پایان بحث و وارد شدن مجلس نمایندگان به مرحله نهایی رای‌گیری شوند.

obama-labour-day-visit-2015

این پیروزی بزرگی برای کابینه بارک اوباماست.  با نطق بی‌پایان سناتورهای حامی توافق با ایران، شاید این رای‌گیری نهایی هرگز اتفاق نیافتد و شاید بارک اوباما بتواند از شر استفاده از وتو ریاست‌جمهوری برای به کرسی نشاندن سیاست خود خلاص شود.

دمکرات‌ها و دیگر حامیان توافق هسته‌ای با ایران روز پنجشنبه ۱۹ شهریور / ۱۰ سپتامبر با استفاده از قانون «فیلی‌باستر» یا «نطق بی‌پایان» به جمهوری‌خواهان گفتند که بحث و گفت‌و‌گو‌ها را در صحن مجلس سنا در مورد این توافق ادامه خواهند داد. قانونی که ‌‌نهایت می‌تواند ادامه گفت‌و‌گو‌ها را تا جایی بکشاند که رای‌گیری بر سر تأیید متن توافق هسته‌ای با ایران هرگز اتفاق نیافتد و این متن خود به خود به قانون تبدیل شود.

بر اساس قوانین نطق نمایندگان در مجلس سنا (قانون فیلی‌باستر)، بحث در مورد یک طرح یا لایحه، بازه زمانی خاصی ندارد. اما اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ عضو مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به پایان بحث رای دهند، مذاکرات در مورد لایحه و یا طرح مورد نظر پایان می‌یابد و رای‌گیری نهایی آغاز می‌شود. جمهوری‌خواهان نتوانستندحد نصاب ۶۰ رای لازم برای خنثی کردن «فیلی‌باستر» را به دست بیاورند.

اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز ۱۰ سپتامبر اعلام کرد که می‌خواهد با رای‌گیری درباره پیش‌نویس طرح انتقادی جمهوری‌خواهان از توافق هسته‌ای ایران گفت‌و‌گو‌های صحن مجلس نمایندگان در باره این طرح را پایان دهد و وارد مرحله بعدی شود: یعنی مرحله رای‌گیری نهایی. اما ۴۲ سناتوری که تا کنون حمایت خود را از بارک اوباما و توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرده بودند، وارد عمل شدند و نگذاشتند که مرحله رای‎گیری نهایی اتفاق بیافتد.

اوباما با حمایت این ۴۲ سناتور توانست از «فیلی‌باستر» استفاده کند. فیلی‌باستر در واقع یک فرآیند قانونی به‌تاخراندازی رای‌گیری است. استفاده از «فیلی‌باستر» یک استراتژی قدیمی برای نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکاست که آن‌ها با نطق دائمی در مورد لایحه یا طرح مورد اختلاف، روند تصویب این لایحه را به تاخیر می‌اندازند.

در مورد توافق هسته‌ای ایران، به دلیل اینکه قرارداد مشترک کابینه بارک اوباما با فراکسیون اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس این‌طور تنظیم شده است که مجلس نمایندگان باید در یک بازه زمانی و تا ضرب‌الاجل خاصی، رای‌گیری کند، به تعویق انداختن رای‌گری به این مفهوم است که فراکسیون اقلیت اکنون نمی‌گذارد حتی متن برجام برای وتو شدن به میز اوباما برسد. به عبارتی اگر این ۴۲ سناتور که تا کنون از اوباما حمایت کرده‌اند تا روز ضرب‌الاجل همچنان از او حمایت کنند، دیگر وتو لازم نیست و پیش‌نیاز رای‌گیری در مجلس نمایندگان هم باطل خواهد شد.

نطق نمایندگان مجلس درباره توافق هسته‌ای با ایران همچنان درصحن سنا ادامه دارد و تا زمانی که جمهوری‌خواهان نتوانند ۶۰ رای لازم برای اعلام پایان بحث را به‌دست بیاورند، این تاکتیک تاخیری ادامه خواهد داشت؛ دمکرات‌ها و دیگر سناتورهای حامی اوباما در مورد توافق با ایران به قدری صحبت خواهند کرد که نطق بی‌پایان‌شان منجر به این شود که توافق هسته‌ای با ایران خودبه‌خود قانون شود.

Share