Share

سازمان نظام وظیفه عمومی، جزییات تازه‌ای را درباره نحوه خرید خدمت سربازان غایب اعلام کرده است که بر اساس آن‌، غایبان از خدمت زیر دیپلم با جریمه پایه ۱۰ میلیون تومان و دارندگان دکترای تخصصی با جریمه پایه ۵۰ میلیون تومان، می‌توانند خدمت خود را بخرند.

sarbazi

برای افرادی که بیش‌تر از هشت سال غیبت داشته‌اند هم به ازای هر سال، ۱۰ درصد به جریمه پایه اضافه می‌شود. مردان متاهل و دارای فرزند اما به ازای هر فرزند، از پنج درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.

ابراهیم کریمی، جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی (ناجا)، روز دوشنبه ۲۳ شهریور ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با طرح این جزییات، آخرین مهلت پرداخت جریمه خدمت مشمولان غایب را نیز اعلام کرد.

ابراهیم کریمی مدعی شد که کار بررسی ۲۸۸ هزار پرونده مشمولان غایب، به مرحله نهایی رسیده و در هفته‌های گذشته، پیامک‌هایی برای تعیین تکلیف آن‌ها ارسال شده است: «اگر کسی به هر دلیل پیامک‌های سازمان وظیفه عمومی را دریافت نکرده است، باید ظرف ۴۸ ساعت آینده به یکی از دفا‌تر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و برگ‌های لازم را دریافت کند.»

بر اساس گزارش ایسنا، جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، در پاسخ به این سوال که اگر مشمولان غایب این جریمه را پرداخت نکنند، چه تصمیمی برای آن‌ها گرفته خواهد شد، گفت: «در صورت عدم پرداخت این جریمه‌ها، این‌گونه تصور می‌شود که افراد غایب از پرداخت مبلغ جریمه غیبت خدمت وظیفه عمومی خود صرف‌نظر کرده‌اند و باید به خدمت سربازی اعزام شوند. به همین دلیل از روز ۱۱ مهر برگ‌های آماده به خدمت برای این افراد صادر و ارسال می‌شود.»

به نظر می‌رسد میزان جریمه غیبت از خدمت سربازی در ایران، رابطه‌ای مستقیم با میزبان تحصیلات افراد دارد، به این ترتیب که با افزایش میزان و سطح تحصیلی افراد، مقدار رقم پرداختی جریمه به دلیل غیبت نیز افزایش می‌یابد.

ابراهیم کریمی در مورد میزان جریمه هر فرد به ازای هشت سال غیبت و بیش از آن نیز گفته است: «برای افراد زیردیپلم مبلغ جریمه و خرید خدمت سربازی، ۱۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده. این رقم برای دیپلمه‌ها ۱۵ میلیون تومان و فوق دیپلم، ۲۰ میلیون تومان است. با بالا رفتن مقاطع تحصیلی، جریمه‌ها نیز بالا می‌رود که در ‌‌نهایت برای دکتری تخصصی، ۵۰ میلیون تومان جریمه پایه برای مدت هشت سال غیبت در نظر گرفته شده است.»

جانشین سازمان نظام وظیفه ناجا همچنین گفته است که برای مشخص شدن دقیق میزان تحصیلات هر سرباز غایب که اقدام به خرید خدمت سربازی خود می‌کند، این سازمان از دو راهکار بهره خواهد برد: «در این زمینه دو راهکار وجود دارد که یکی خود‌اظهاری فرد و دیگری راستی‌آزمایی است. سازمان نظام وظیفه عمومی بانک‌های اطلاعاتی خود را با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت تجمیع کرده. به این شکل که مدارک تحصیلی افراد از طریق این بانک‌ها راستی‌آزمایی می‌شود و تعهدی نیز از افراد گرفته خواهد شد که اگر زمانی خلاف اظهارات آن‌ها به اثبات برسد، برابر مقررات با آن‌ها برخورد شود.»

این مقام مسئول در مورد مشمولان غایب خارج از کشور هم گفته است که آن‌ها هم می‌توانند مانند مشمولان داخل کشور از این تسهیلات استفاده کنند: «این افراد می‌توانند با مراجعه به یکی از کنسولگری‌های ایران یا نمایندگی‌های کشورمان، مدارک خود را به این مراکز ارائه کنند تا مورد تایید آن‌ها قرار گیرد و یا این‌که می‌توانند مدارک خود را از طریق یکی از اعضای درجه یک خانواده‌های خود، تحویل دفتر‌های پلیس+۱۰ دهند.»

Share