Share

فراخوان پوتین برای تشکیل ائتلافی بین‌المللی علیه داعش در سوریه با مخالفت آمریکا روبروست. کشورهای غربی می‌گویند اسد نباید جایی در این ائتلاف یا در قدرت سیاسی سوریه داشته باشد.

putin-president-documentary-anniversary.si

رئیس جمهور روسیه می‌گوید باید در کنار اسد ائتلافی گسترده برای مقابله با داعش ایجاد کرد. فرانسه و آمریکا این پیشنهاد را رد کرده‌‌اند.

واشنگتن حمایت‌ روسیه از بشار اسد را در راستای بی‌ثبات کردن منطقه ارزیابی می‌کند. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید آمریکا ازهمکاری سازنده روسیه با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا استقبال می‌کند. وزارت خارجه آمریکا نیز به پیشنهاد پوتین روی خوش نشان نداده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا نگران تردد هواپیماهای روسی در سوریه است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای سومین مرتبه ظرف ده روز، از سرگئی لاوروف خواست که در باره تحرکات نظامی اخیر روسیه در سوریه توضیح دهد. سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید: «خطر پشتیبانی روسیه از اسد، وخیم‌تر شدن اوضاع و تداوم بحران در منطقه است.» رویترز به نقل از جان کربی نوشت، یک ائتلاف بین‌المللی دیگر در جوار ائتلاف کنونی ضرورتی ندارد.

جاش ارنست و جان کربی تاکید کرده‌اند که اسد هیچگونه مشروعیتی در سوریه ندارد و هر تغییر سیاسی در این کشور باید بدون حضور او انجام شود.

پوتین اعلام کرده که اگر روسیه در سوریه دخالت نمی‌کرد، تعداد پناهجویان در اروپا به مراتب بیشتر از شمار فعلی و وضعیت سوریه «وخیم‌تر از لیبی» می‌شد. رئیس جمهور روسیه می‌گوید اکثر پناهجویان سوری، کشورشان را از ترس داعش و گروه‌های افراطی اسلامی ترک کرده‌اند نه از ترس ارتش اسد.

رئیس جمهور روسیه، جمعه (چهارم سپتامبر/۱۳ شهریور) در حاشیه یک همایش اقتصادی در ولادی‌وستوک، از طرح تشکیل ائتلافی جهانی برای مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی خبر داده بود. او گفته بود این طرح را با رهبران ترکیه، اردن، مصر و عربستان سعودی در میان گذاشته و با اوباما هم تلفنی در این باره صحبت کرده است.

بیشتر بخوانید: ماجراجویی پوتین و پیچیده‌تر شدن جنگ داخلی سوریه

فرانسه در این میان در حال آماده سازی نیروی هوایی خود برای بمباران مواضع داعش در سوریه است. هم‌زمان درگیری نیروهای دولتی و شورشیان در حلب، ۳۸ نفر کشته و ۱۵۰ زخمی برجای نهاد. در میان کشته‌شدگان ۱۴ کودک وجود دارند. حلب از ژوئیه سال ۲۰۱۲ به دو ناحیه متعلق به اپوزیسیون و نیروهای دولتی تقسیم شده‌ است.

Share