Share

در پی سخنان اخیر علی خامنه‌ای درباره نفوذ «دشمن» پس از توافق هسته‌ای، سردار حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران نیز همین هشدار را تکرار کرد و گفت برخی مسئولان نظام خواهان رابطه با آمریکا هستند. او گفت: «جریان نفاق جدید در برخی از کانون‌های رسمی نظام حضور دارد.»

حمیدرضا مقدم‌فر: مسئولی که می‌گویی با آمریکا باید مشکل را حل کرد، شما عوض شده‌اید نه آمریکا!

حمیدرضا مقدم‌فر: مسئولی که می‌گویی با آمریکا باید مشکل را حل کرد، شما عوض شده‌اید نه آمریکا!

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حمیدرضا مقدم‌فر روز جمعه ۲۷ شهریور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به توافق هسته‌ای ایران با کشورهای گروه ۱+۵، گفت: «دشمن قصد دارد کلیت برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و این مذاکرات را پلی قرار دهد برای ورود مجدد و نفوذ به کشور.»

او این نفوذ را در مردم و مسئولان عنوان کرد و گفت هدف از آن ایجاد این تصور است که «آمریکا دشمن بدی نیست».

مشاور فرمانده کل سپاه گفت: «اگر دشمن بتواند با رخنه و نفوذ در مراکز تصمیم‌سازی، برآوردها و محاسبات مسئولان ما را تغییر دهد و مهم‌تر از همه بتواند روحیه انقلابی مسئولان را دچار تغییر کند، در این‌جاست که احتمال دارد مسئولان دچار خطا و انحراف در تصمیم‌شان شوند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۵ شهریور در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران نسبت به نفوذ اقتصادی، امنیتی و فرهنگی آمریکا و غرب در ایران هشدار داد.

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای: تلاش دشمن برای نفوذ، از تهدیدهای بزرگ است

خامنه‌ای گفت دشمنان از یک سو روی تغییر تدریجی باورهای مردم سرمایه‌گذاری فرهنگی کرده و از سوی دیگر به‌دنبال «نفوذ در مراکز تصمیم‌گیری و اگر نشد، نفوذ در مراکز تصمیم‌سازی» هستند.

پس از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بیشترین دغدغه خامنه‌ای «نفوذ» دشمن بوده است. این در حالی است که کشورهای غربی برای گسترش روابط با ایران و همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری هیأت‌های گوناگونی را به این کشور اعزام کرده و چندین مقام دولتی غرب نیز به ایران رفته‌اند.

مشاور فرمانده کل سپاه آن‌چه را «فتنه نفوذ جدید دشمن» خواند با رویدادهای سال‌های نخست انقلاب ایران مقایسه کرد و گفت: «در دهه ۶۰ نفوذ دشمن ماهیت فیزیکی داشت… اکنون نفوذی که دشمن دارد این است که مسئولان را حذف فیزیکی نمی‌کند بلکه دشمن تلاش می‌کند با استفاده از مهره‌های داخلی که رویکرد غرب‌گرایانه دارند، یعنی افرادی که مثل او فکر می‌کنند به اهداف و مقاصد خود برسد.»

مقدم‌فر خطاب به برخی از مسئولان حکومتی گفت: «مسئولی که می‌گویی با آمریکا باید مشکل را حل کرد، چه چیزی را باید حل کنیم؟ آیا آمریکا از خوی استکباری خود دست برداشته؟ او ظلم نمی‌کند؟ آقای مسئولی که این حرف را می‌زنید شما عوض شده‌اید نه آمریکا!»

او با بیان این‌که «این خط نفوذ جدید دشمن است و باید برای آن مسئول دعا کرد»، افزود: «در شرایط کنونی ما شاهد یک جریان نفاق جدید هستیم که در برخی از کانون‌های رسمی نظام حضور دارند.»

روز چهارشنبه ۲۵ شهریور، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز گفته بود که حضور گسترده اروپایی‌ها در ایران با هماهنگی آمریکا صورت می‌گیرد و سه هدف «ایجاد دو قطبی در درون جامعه»، «بالا بردن مطالبات در افکار عمومی» و «زدودن بحث درگیری طولانی آمریکا و غرب با ایران» را دنبال می‌کند.

سخنان فرماندهان سپاه پاسداران نشان می‌دهند که تا چه اندازه مواضع این نهاد پرقدرت نظامی در ایران بر دیدگاه‌های علی خامنه‌ای منطبق‌اند.

بیشتر بخوانید: آیا سپاه “دولت در سایه” خامنه‌ای است؟

Share