Share

شماری از استادان معماری و شهرسازی دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواهان دخالت او برای جلوگیری از ادامه تخریب بافت تاریخی شیراز شدند.

shiraz

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این استادان خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند که بخش گسترده‌ای از بافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ به بهانه توسعه این حرم، تخریب شده است.

امضاکنندگان این نامه افزوده‌اند: «جای بسی تأسف است که در خانه پدری و در کشور اسلامی با توجیه توسعه اماکن مقدس‌، پا روی ارزش‌ها ودارایی‌های فرهنگی و اجتماعی بی‌نظیر خود می‌گذاریم و اعتقادات عمیق و ریشه‌دار نیاکان را به باد نسیان و فراموشی می‌سپاریم.»

در تازه‌ترین دور این تخریب‌ها، هفته گذشته بخش دیگری از بافت تاریخی شیراز شبانه تخریب شد.

این تخریب‌ها از حدود یک سال قبل در بافت تاریخی شیراز و برای اجرایی‌کردن طرح توسعه حرم شاهچراغ در‌ ۵۷ هکتار از بافت تاریخی شیراز آغاز شده است.

استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها از آیت‌الله علی خامنه‌ای خواسته‌اند تا مانع «تخریب‌های عجولانه و بدون پشتوانه علمی و فنی و برخلاف نظر دستگاه‌های قانونی مسئول مانند سازمان میراث فرهنگی و شورای عالی شهرسازی» در بافت تاریخی شیراز شود.

تخریب بافت تاریخی شیراز در حالی هر چند ماه یک بار آغاز می‌شود که سازمان میراث فرهنگی و همچنین شورای عالی شهرسازی ایران خواهان توقف این تخریب‌ها شده‌اند.

به گفته محمد شیخی، مدیر پروژه طرح تفصیلی بافت تاریخی شیراز، در بافت تاریخی این شهر حدود ۴۰۰ اثر ثبتی و حدود دو برابر آن خانه ارزشمند غیرثبتی شناسایی شده‌اند. همچنین در محدوده‌ ۵۷ هکتاری پیرامون حرم شاهچراغ حدود ۲۰۰ خانه و اثر تاریخی ارزشمند و ثبت‌شده وجود دارد که قدمت آن‌ها به دوره‌های قاجار تا پهلوی اول برمی‌گردد.

Share