Share

یونانی‌ها یکشنبه ۲۰ سپتامبر/ ۲۹ شهریور، برای پنجمین بار طی شش سال به پای صندوق‌های رأی می‌روند.

Tsipras and Meimarakis

الکسیس سیپراس، نخست وزیر مستعفی یونان و رهبر حزب سیریزا و وانگلیس میماراکیس، رهبر حزب محافظه‌کار دموکراسی نوین رقبای اصلی هستند

حوزه‌های رأی گیری در سراسر یونان از آغازین ساعات روز یکشنبه به روی رأی دهندگان یونانی باز شده است. ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار یونانی بالای ۱۸ سال واجد شرایط برای شرکت در انتخابات در ۱۹ هزار و ۴۵۷ حوزه رأی‌گیری ثبت نام کرده‌اند.

این دومین بار طی سال جاری است که یونانیان در انتخابات سراسری شرکت می‌کنند. اولین انتخابات سراسری سال جاری در ژانویه گذشته انجام شد که با پیروزی حزب چپ‌گرای سیریزا در کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان، الکسیس سیپراس، رهبر این حزب، دولت ائتلافی تشکیل داد.

انتخابات امروز در پی استعفای سیپراس در ماه اوت صورت می‌گیرد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر مستعفی یونان و رهبر حزب سیریزا و وانگلیس میماراکیس، رهبر حزب محافظه‌کار دموکراسی نوین رقبای اصلی هستند.

۱۹ حزب در این انتخابات برای کسب کرسی پارلمانی شرکت می‌کنند.

پیش‌تر ۸ حزب توانسته بودند کرسی‌های لازم را در پارلمان به دست بیاورند.

تنها حزبی که بتواند اکثریت قاطع کرسی‌های مجلس، یعنی دست کم ۱۵۱ کرسی از ۳۰۰ کرسی را به دست آورد خواهد توانست دولت تشکیل دهد. در غیر این صورت حزبی که بیشترین کرسی‌ها را در اختیار دارد باید اقدام به تشکیل دولت ائتلافی با دیگر احزاب حاضر در پارلمان کند.

حزب پیروز انتخابات باید برای بحران مالی یونان، بدهی‌های این کشور به وام‌دهندگان اروپا، بحران کنونی مهاجران در اروپا و بسته‌های پیشنهادی وام‌دهندگان و ریاضت اقتصادی چاره‌ای بیابد.

بیشتر بخوانید: انتخابات یونان و آرزوهای بزرگ

Share