Share

یوکیا آمانو رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه ۲۹ شهریور از تاسیسات نظامی پارچین بازدید کرد؛ بازدیدی که از سوی خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی «تشریفاتی» توصیف شد .سازمان‌های اطلاعاتی غرب مدت‌هاست شک دارند که در این مرکز نظامی آزمایش‌های هسته‌ای صورت گرفته باشند.

iran-atom

نگرانی در مورد نقش احتمالی پارچین در برنامه‌های هسته‌ای ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۰۴ مطرح شد. در گزارش سال ۲۰۰۶ آزانس آمده بود که هیچ فعالیت غیر عادی در پارچین دیده نشده اما اواخر سال ۲۰۱۱ آژانس از «محوطه‌سازی گسترده و تخریب و ساخت‌وساز جدید» در پارچین گزارش داد.

بازدید از این تاسیسات نظامی از خطوط قرمز تعیین شده رهبر جمهوری اسلامی است و در روزنامه‌های دوشنبه تهران، به بازدید آمانو و همراهانش از پارچین اشاره نشده است.

یوکیا آمانو روز پرکاری در تهران داشت. دیدار با وزیرخارجه، رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و شرکت درکمیسیون ویژه برجام در مجلس و بازدید از پارچین و اطراف آن در برنامه او قرار داشت. این دیدار سه روز پس از برطرف شدن موانع قانونی کنگره ایالات متحده و آمادگی دولت اوباما برای اجرایی کردن توافق ۱۴ژوییه و کمتر از یک ماه به آخرین مهلت آژانس برای گردآوری اطلاعات شفاف سازی ایران در مورد فعالیت‌های اتمی‌اش صورت گرفت . آخرین گزارش آژانس در ماه دسامبر به شورای حکام آژانس و قدرت‌های بزرگ جهانی می‌تواند در برطرف کردن یا تعلیق تحریم‌های فلج کننده ایران سرنوشت‌ساز باشد.

پرسش‌های مهم روز که رادیو زمانه آن‌ها را با دوکارشناس مسایل بین‌المللی، رضا تقی‌زاده در گلاسکو و بهروز بیات در وین در میان می‌گذارد از این قرارند:

* دولت اوباما برای اجرایی کردن توافق آماده می‌شود. جمهوری اسلامی و کسانی که می‌خواهند با ایران معامله کنند تا کی باید منتظربمانند؟

*  یوکیا آمانو به کمیسیون برجام مجلس رفت از پارچین دیدار تشریفاتی کرد. هدف رییس آژانس از این سفر یک روزه چه بود و شرکت او در کمیسیون ویژه برجام مجلس چه معنایی داشت؟

* آیا تلاش جمهوری اسلامی برای جلب نظر آژانس به گزارش ماه دسامبر آمانو ارتباط دارد که نقشی سرنوشت‌ساز در برداشتن تحریم‌ها علیه ایران دارد؟

Share