Share

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روند نمونه‌برداری از تأسیسات اتمی ایران را مطابق با استانداردهای این آژانس دانست.

amano

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمانو دوشنبه ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور، پس از سفر یک روزه خود به ایران و بازدید از سایت نظامی پارچین با بیان اینکه نمونه برداری‌ها از این سایت توسط ایران و نه کار‌شناسان آژانس انجام شده، مطابقت روند نمونه‌برداری با استانداردهای آژانس را تأیید کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مشکوک است که در مجموعه نظامی پارچین نشانه‌هایی از اورانیوم غنی‌شده برای ساخت سلاح هسته‌ای موجود باشد.

مقامات ایران بر خلاف خواست آژانس بین المللی انرژی اتمی به کار‌شناسان این آژانس اجازه حضور در سایت پارچین برای نمونه برداری و بررسی نداده‌اند.

روز گذشته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای اولین بار از این مجموعه دیدن کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره حضور آمانو در سایت پارچین گفت که این بازدید «تشریفاتی» بوده است و مدیر کل آژانس از برخی نقاط کارگاهی این مجموعه، روند تعمیر و بازسازی جاده دسترسی به سد ماملو در کنار مجتمع دیدن کرد.

آمانو درباره تشریفاتی بودن بازدید او از پارچین به خبرنگاران در وین گفت که او را به ساختمانی در پارچین بردند که از طریق ماهواره توسط آژانس رصد می‌شود و نشانه‌هایی از تعمیرات و نوسازی‌های تازه‌ای در آن دیده است.

ترو واریورانتا، معاون معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تأیید اطمینان داشتن از «راستی» روند نمونه برداری گفت که شاخص‌های جمع آوری شده از پارچین شامل ویدئوهایی که در هنگام نمونه‌برداری توسط دوربین‌های کارگذاشته شده گرفته شده، ردیابی جی‌پی‌اس از روند نمونه‌برداری و مطابقت با جاهایی که در پیمان‌نامه این آژانس ذکر شده و نیز گزارش بازبینی روند نمونه برداری توسط کار‌شناسان است.

بیشتر بخوانید: آمانو از سایت نظامی پارچین دیدن کرد

Share