Share

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در آخرین روز سفر خود به کوبا در پیامی به مردم کوبا گفت: «بر پیش پنداشت‌های ایدئولوژیک غلبه کنید و خواهان تغییر باشید.»

Pope_Francis_Photo_1

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس دوشنبه ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور، در مراسمی که در شصت و دومین سالگرد «تصمیم» او برای کشیش شدن در محدوده ساختمان «انقلاب» شهر هلگوین کوبا برگزار شد با بازگو کردن داستان تغییر قدیس ماتیو از یک مأمور خراج به «خدمتگزار» رو به مردم کوبا گفت: «آیا باور دارید که یک خائن می‌تواند روزی تبدیل به دوست شود؟»

رهبر کاتولیک‌های جهان شب گذشته نیز در دیداری با جوانان کوبایی به آن‌ها گفته بود که خود را در ایدئولوژی و پیش پنداشت‌ها «محبوس» نکنند.

روز گذشته مأموران امنیتی دولت کوبا از دیدار رهبران اپوزسیون راست‌گرای «زنان سپیدپوش» با پاپ فرانسیس ممانعت کردند. فدریکو لومباردی، سخنگوی واتیکان تأیید کرد که این رهبران از سوی پاپ دعوت شده بودند.

پاپ فرانسیس روز گذشته، پس از آنکه در عشای ربانی روز یکشنبه در هاوانا به مردم کوبا هشدار داده بود که «مراقب خطر ایدئولوژی» در زمانی که وارد روابط نزدیک با ایالات متحده می‌شوند باشند، به دیدار فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا رفت.

در این دیدار که رهبر انقلاب کوبا با لباس ورزشی و غیررسمی از پاپ استقبال کرد، دو طرف درباره مذهب و مسائل جهانی گفت‌و‌گو کردند.

کاسترو در قبال دو کتاب مذهبی اهدایی پاپ، نسخه‌ای از کتاب خود با نام «فیدل و مذهب» را به رهبر کاتولیک‌های جهان هدیه داد. کاسترو در آن کتاب با یک کشیش برزیلی مصاحبه کرده بود. این کتاب در زمانی که کوبا به طور رسمی آتئیست بود، بحث برانگیز شد.

فیدل کاسترو و برادرش رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، هر دو آتئیست هستند.

پاپ فرانسیس در راستای گفت‌و‌گوی سال گذشته خود با دو طرف آمریکایی و کوبایی برای از سرگیری روابط دو کشور، فردا به واشینگتن می‌رود و قرار است چند سخنرانی در کنگره آمریکا داشته باشد که حداکثر ۹۰ دقیقه به طول انجامد.

Share