Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در رژه نیروهای مسلح گفت همان‌طور که ایران در عراق و سوریه با درخواست دولت‌های آن‌ها علیه ترور به ارتش و دولتشان کمک کرده است «اگر خدای ناکرده تروریست‌ها بخواهند در کشورهای دیگر همسایه هم جولان دهند باز هم تنها امیدشان به ارتش و سپاه ایران زمین است.»

rohani

روحانی در رژه نیروهای مسلح: «ما به این ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، ملت بزرگ و رهبر شجاع افتخار می‌کنیم.»

رئیس جمهوری ایران، سه شنبه ۳۱ شهریور، در رژه نیروهای مسلح که به مناسبت هفته «دفاع مقدس» در حرم روح الله خمینی برگزار شد سخنرانی کرد.

روحانی در سخنان خود با یادآوری نقش سپاه و ارتش ایران طی ۸ سال جنگ با عراق با بیان اینکه بزرگ‌ترین نیروهای مسلح ضد ترور و تروریسم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است، اضافه کرد: «سپاه پاسداران قبل از آنکه در برابر تجاوز دشمن در میادین غربی و جنوبی در مقابل عفلقیان بایستد، اولین قدمش مبارزه با تروریسم در داخل و گروهک‌های مزدور ترور بود.»

رئیس جمهوری ایران با تصریح آنکه ایران «قصد تجاوز به هیچ کس را ندارد»، موفقیت امروز ایران را مرهون وحدت دولت و ملت و «امت بزرگ اسلامی» و «رهبری بزرگ و شجاع» دانست و گفت: «ما به این ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، ملت بزرگ و رهبر شجاع افتخار می‌کنیم.»

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به شرایط قبل و بعد از مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ اشاره کرد و گفت که امروز ایران ۶۰ برابر بیشتر از پیش از مذاکرات سانترفیوژ یعنی ۶۰۰۰ هزار سانترفیوژ فعال دارد، توضیح داد: «آن‌ها به ما می‌گفتند حتی یک سانترفیوژ هم در فردو نباید بماند، اما الان هزار برابر آن در فردو است. می‌گفتند راکتور آب سنگین نباید باشد و امروز می‌گویند راکتور آب سنگین مدرن‌تر از گذشته باید فعالیت کند.»

رئیس جمهوری ایران افزایش سانترفیوژهای ایران را «توفیقی در سایه داشتن نیروهای مسلح قوی و دیپلمات‌های خلاق و رهبری درایتمند» توصیف کرد.

«هفته دفاع مقدس» یادمان آغاز جنگ ۸ ساله ایران و عراق است. تخمین زده شده است که در این جنگ ۲۶۲ هزار ایرانی و ۱۰۵ هزار عراقی کشته و تلفاتی نزدیک به یک میلیون تن کشته و زخمی در پی داشته است.

بر اساس آمارهای بین‌المللی، جنگ عراق و ایران ۶۲۷ میلیارد دلار هزینه برای دولت ایران و ۵۶۱ میلیارد دلار هزینه برای دولت عراق به همراه داشت. همچنین هزینه بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ برای ایران ۶۴۴ و برای عراق ۴۵۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

Share