Share

آرمان، نوجوان ۱۶ ساله‌ای که متهم به قتل بود، از اعدام نجات پیدا کرد.

edam

به گزارش روزنامه ایران، آرمان متهم بوده که در شهرستان رباط کریم استان تهران جوان ۱۹ ساله‌ای به نام قادر را به قتل رسانده است. نام کامل این متهم در منابع داخلی ذکر نشده است.

بر پایه این گزارش، آرمان در بازجویی‌ها گفته است: «ظهر روز حادثه با چند تن از دوستانم در پارک فدک نشسته بودیم که دختری به نام سحر از برابرمان عبور کرد و چون او را می‌شناختیم دوستم رضا به وی متلکی گفت. ناگهان بین سحر و رضا دعوایی درگرفت و این دختر سیلی محکمی به صورت دوستم زد. همزمان پوریا نیز سحر را زد و فرار کرد، دیدم دو پسر جوان سد راه پوریا شده و با او گلاویز شدند. من نیز جلو رفتم تا به پوریا کمک کنم. قادر به سمت من آمد و کتکم زد وقتی زمین خوردم از آنجا که یک چاقوی ضامن‌دار در جیبم بود، ضامنش باز شد.»

او گفته است: «آن لحظه عصبی بودم. نفهمیدم چه کار می‌کنم و با چاقو قادر را زدم و پا به فرار گذاشتم که توسط دوستان قادر دستگیر و به مأموران کلانتری تحویل داده شدم.»

دادگاه رسیدگی به اتهامات آرمان روز سه‌شنبه ۳۱ شهریور برگزار شده است.

در ابتدای جلسه محاکمه، خانواده قادر خواهان قصاص نفس قاتل پسرشان شدند اما قضات، آرمان را بر پایه ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی که به تخفیف مجازات مجرمان زیر ۱۸ سال می‌پردازد، به پنج سال حبس در کانون اصلاح و تربیت و پرداخت دیه محکوم کردند. دیگر نوجوانان شرکت‌کننده در دعوا به خاطر سن کم به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

در حال حاضر در جوامع مختلف، سن ۱۸ سالگی مبنای آغاز مسئولیت قانونی فرد در نظر گرفته شده است اما در ایران مواردی وجود داشته که متهمان زیر سن ۱۸ سال به اعدام محکوم شده و حکم‌شان اجرا شده است.

Share