Share

رهبران اتحادیه اروپا برای یک نشست فوری در بروکسل درباره بحران پناهجویان و نحوه سریع اسکان ۱۲۰ هزار پناهجو آماده می‌شوند.

Refugees-2

سایت گاردین، چهارشنبه ۲۳ سپتامبر/ اول مهر، گزارش داد، رهبران اتحادیه اروپا یک روز پس از توافق بر سر تقسیم ۱۲۰ هزار پناهجو بین کشورهای عضو، جهت اجرایی کردن سریع مفاد آن در بروکسل نشست فوری برگزار خواهند کرد.

در این نشست بر سر نحوه سریع مصاحبه با پناهجویان و انگشت‌نگاری از پناهجویان تازه واردی که از مرزهای جنوبی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین رهبران اروپایی کمک به کشورهای حوزه بالکان و ترکیه جهت جلوگیری از ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را بررسی خواهند کرد.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، هر تصمیمی که در چنین نشست‌هایی گرفته شود برای اجرایی شدن باید به تأیید و موافقت تمام اعضا برسد.

در تصمیمی که روز گذشته به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا مبنی بر تقسیم پناهجویان بین کشورهای عضو ابلاغ شد، چهار کشور جمهوری چک، مجارستان، رومانی و اسلواکی مخالف بودند.

روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی گفته است که شکایت‌نامه‌ای قانونی علیه مصوبات این نشست را به دادگاه لوکزامبورگ ارائه خواهد داد.

دو کشور بریتانیا و ایرلند از اجرای اجباری این طرح معاف شده‌اند.

در اولین اقدام پس از نشست روز سه‌شنبه، شب گذشته صربستان مرز خود را به کرواسی برای تردد پناهجویان باز کرد و از کرواسی خواست تا مرز خود را شبانه باز کند.

کرواسی از جمله کشورهای اتحادیه اروپا است که هفت نقطه مرزی خود را به روی نزدیک به ۳۰ هزار پناهجو بسته است.

سازمان ملل، ضمن محکوم کردن آنچه «رفتار ضدبشری» پلیس کشورهای مرزی اتحادیه اروپا می‌خواند، ورود نزدیک به ۴۸۰ هزار پناهجو از طریق دریا به اتحادیه اروپا را طی سال جاری میلادی تأیید کرده است.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا ۱۲۰ هزار پناهجو را در بین کشورهای عضو تقسیم می‌کند

Share