Share

وزارت امور خارجه ایران، عصر جمعه سوم مهر، بار دیگر کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران را احضار کرد.

ministry of foreign affairs

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در پی حادثه روز گذشته در صحرای منا و کشته و زخمی شدن چند صد نفر از حجاج ایرانی، کاردار سفارت عربستان سعودی برای دومین بار طی دو روز گذشته به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض ایران به مقامات سعودی ابلاغ شد.

جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از «سوء مدیریت عربستان» در برگزاری مراسم حج، خواهان پاسخ‌گویی مقامات عربستان سعودی به حادثه صحرای منا شد.

سازمان حج و زیارت ایران تعداد کشته شدگان ایرانی در مراسم «رمی جمرات» را ۱۳۱ تن و زخمی‌شدگان را ۸۵ تن اعلام کرد.

علی قاضی عسگر، سرپرست حجاج ایرانی گفته است که ۳۶۶ تن از زائران ایرانی در پی این حادثه «مفقود» شده‌اند.

پنجشنبه، ۲۴ سپتامبر/دوم مهر، در اثر ازدحام بیش از حد حجاج در مراسم «رمی جمرات» ۷۱۷ زائر کشته و نزدیک به یک‌هزار نفر زخمی‌ شدند. رسانه‌های داخلی ایران، آمار منتشر شده توسط دولت عربستان را نادرست خوانده، تعداد کشته‌ شد‌گان را بیش از ۲۰۰۰ نفر اعلام کردند.

در پی وقوع این حادثه، مقامات ایرانی با انتقاد از «مدیریت ضعیف» عربستان سعودی، خواستار «شورایی کردن برگزاری حج تمتع» شدند.

هیأت دولت ایران نیز به دستور حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، عصر جمعه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، تشکیل جلسه داد و «راهکارهای موجود برای انجام اقدامات لازم جهت احقاق حقوق درگذشتگان و آسیب‌دیدگان» مورد بررسی قرار گرفت.

کاردار سفارت عربستان سعودی روز گذشته نیز توسط معاونت مدیرکل امور خلیج فارس برای «پاره‌ای توضیحات» و «ابلاغ مراتب نارضایتی ایران به مقامات سعودی» به وزارت امور خارجه ایران احضار شده بود.

بیشتر بخوانید: تعداد زائران ایرانی کشته شده در حج به ۱۳۱ تن رسید

Share