Share

علی مجیدزاده، رئیس پلیس راه استان هرمزگان گفته که واژگونی یک دستگاه پژو ۴۰۵ در رودان باعث کشته‌شدن ۹ نفر از «اتباع غیرمجاز بیگانه» شده است.

car crash

به گزارش خبرآنلاین این حادثه رانندگی شنبه چهارم مهر، در جاده رودان- بندرعباس رخ داده است.

به گفته رئیس پلیس راه استان هرمزگان، پژو ۴۰۵ که در حال جابجایی ۱۰ نفر از «اتباع غیرمجاز بیگانه» بوده به علت سرعت زیاد و عدم کنترل خودرو دچار واژگونی شده است.

مقامات پلیس اصطلاح «اتباع غیرمجاز بیگانه» را عمدتاً در خصوص پناهجویان افغان به کار می‌برند.

مجیدزاده افزوده: ‌ «در این حادثه رانندگی ۹ نفر از سرنشینان که همگی از اتباع غیرمجاز بیگانه بوده‌اند به علت شدت صدمات وارده در دم جان باخته، راننده و یکی از سرنشینان نیز به شدت مجروح و توسط عوامل امدادی به بیمارستان منتقل شدند.»

مرداد امسال نیز یک خودروی حامل ۱۴ پناهجوی افغان در سیستان و بلوچستان واژگون شد و چهار تن از افغان‌ها کشته و چهار تن دیگر نیز زخمی شدند.

آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که سالانه تعداد زیادی از تصادف‌های مرگبار در جاده‌های کشور مربوط به خودروی حامل پناهجویان افغان است که بیشتر در استان‌های سیستان ‌و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان و اصفهان رخ می‌دهد.

تنها در روزهای ۲۸ تا ۳۰ فروردین سال جاری خورشیدی ۶۱ پناهجوی افغان بر اثر تصادف در جاده‌های ایران کشته شدند.

افغان‌ها برای ورود به ایران بر خودروی «قاچاق‌برهایی» سوار می‌شوند که به جای پنج تن که حداکثر ظرفیت خودرو است، گاهی تا ۱۷ افغان را در آن «جاسازی» می‌کنند و به همین دلیل در هنگام تصادف شمار قربانیان این خودرو‌ها بالاست. دلیل اغلب این تصادفات «عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و رانندگی مخاطره‌آمیز» اعلام شده است.

سالانه نزدیک به ۱۷ هزار تن در ایران بر اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند. تصادف جاده‌ای و شهری یکی از سه دلیل عمده مرگ‌ و میر در ایران است. ایران، یکی از کشورهایی است که بالا‌ترین شمار کشته‌شدگان جاده‌ای را دارد.

Share