Share

جدایی‌طلبان کاتالونیا در انتخابات منطقه‌ای اکثریت مطلق پارلمان این منطقه را به ‌دست آوردند.

Catalan

به‌گزارش رویترز، بر اساس نتایج رسمی انتخابات منطقه‌ای، ائتلافِ «با هم برای آری» (آری به استقلال)، متشکل از احزاب جدایی‌طلب کاتالونیا، با کسب ۶۲ کرسی در انتخابات روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر / ۵ مهر، کنترل پارلمان این منطقه را به دست گرفت.

حزب چپ‌گرا و جدایی‌طلب «نامزدهای وحدت مردمی» (CUP) نیز ۱۰ کرسی را به‌ دست آورد.

پارلمان کاتالونیا ۱۳۵ کرسی دارد و بدین ترتیب احزاب جدایی‌طلب موفق شدند اکثریت مطلق پارلمان را که ۶۸ کرسی است، کسب کنند.

آرتور ماس، رئیس دولت محلی کاتالونیا، که با چند حزبِ جدایی‌طلب ائتلافِ «با هم برای آری» را تشکیل داده بودند برای جلب توجه اروپا، به چند زبان پیروزی این ائتلاف را اعلام کرد.

ماس گفت: «امروز ما دو پیروزی به دست آوردیم. رأی “آری” و دمکراسی. همانطور که ما به‌عنوان دمکرات‌های واقعی شکست خود را می‌پذیرفتیم، دیگران نیز باید این پیروزی برای کاتالونیا را بپذیرند. پیروزی کاتالون‌ها و رأی “آری” را.»

با این حال ائتلافِ «با هم برای آری» به ائتلاف با حزب چپ‌گرای «نامزدهای وحدت مردمی» نیاز دارد و این تا حدودی دشوار به‌نظر می‌رسد چرا که این حزب نمی‌خواهد آرتور ماس رئیس دولت محلی کاتالونیا باشد.

از این رو، ماس دو مذاکره دشوار در پیش خواهد داشت؛ یکی با حزب «نامزدهای وحدت مردمی» و دیگری با دولت مرکزی مادرید که با جدایی کاتالونیا موافق نیست.

گرایش‌های استقلال‌طلبانه در کاتالان در سال‌های اخیر قدرت بیشتری گرفته‌اند. جدایی‌طلبان کاتالونیا و شماری از اقتصاددانان معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود، چرا که ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵درصد گردشگران اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا است.

Share