Share

برای نخستین بار پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، شورشیان این گروه به شهر قندوز در شمال افغانستان نفوذ کرده و نیمی از آن را به تصرف خود در آوردند.

Afghanistan

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه طالبان روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر / ۶ مهرماه از سه نقطه به قندوز حمله کرد. به‌گفته وزارت کشور افغانستان در این حمله دو مأمور پلیس، چهار غیرنظامی و ۲۵ عضو طالبان کشته شده‌اند.

سپیده‌دم دوشنبه حمله طالبان آغاز شد و در میانه ظهر آن‌ها توانستند به نفوذ خود در این شهر ۳۰۰ هزار نفری ادامه دهند. به‌گفته سید سرور حسین، سخنگوی پلیس محلی، ساعاتی بعد نیمی از قندوز به دست آن‌ها افتاد.

این مسئول پلیس که با تلویزیون افغانستان گفت‌وگو می‌کرد افزود: «درگیری‌ها ادامه دارد و هنوز نیروهای کمکی به ما نپیوسته‌اند.»

سعد مختار، رئیس اداره بهداشت ولایت قندوز می‌گوید مردم قندوز در خانه‌های خود پنهان شده‌اند در حالی‌که شورشیان طالبان «سربازان زخمی را در بیمارستان شکار می‌کنند».

یک مقام محلی دیگر گفته است، نیروهای طالبان صدها زندانی، از جمله زندانیانی از اعضای طالبان را آزاد کرده‌اند.

سقوط قندوز شکست بسیار جدی برای اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به‌شمار می‌رود. اشرف غنی در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ وعده داده بود که صلح را به کشور بازخواهد گرداند.

گروه طالبان در فروردین‌ماه سال جاری نیز قندوز را به محاصره خود در آورده بود.

Share