Share

پس از حدود دو سال مناقشه، رهبران آمریکا و روسیه در حاشیه هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به‌مدت ۹۰ دقیقه با یکدیگر گفت‌وگو کردند در حالی که قرار بود این دیدار یک ساعت باشد.

Obama-Putin

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار با باراک اوباما، همتای آمریکایی خود را «باز، بسیار سازنده و بسیار مفید» خواند.

این دو کشور درباره وضعیت سوریه و نبرد با گروه «دولت اسلامی» (داعش) گفت‌وگو کردند. در این مذاکره روسیه شرکت خود در حملات هوایی علیه داعش را رد نکرد. پوتین گفت: «ما در این‌باره فکر می‌کنیم» اما شرکت نیروهای نظامی زمینی علیه داعش را رد کرد.

رئیس جمهوری روسیه طرح ائتلاف ضد تروریستی را مطرح کرد که در آن ایران، عربستان سعودی، ترکیه و اردن نیز بتوانند شرکت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: نشست بی‌سابقه ایران، آمریکا، روسیه و کشورهای منطقه درباره سوریه برگزار می‌شود

نکته مورد اختلاف روسیه و آمریکا در این‌باره بشار اسد است. پوتین می‌گوید درباره آینده اسد مردم سوریه تصمیم می‌گیرند اما اوباما با ماندن بشار اسد در قدرت مخالف است. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل از کنار رفتن اسد دفاع کردند.

به‌گفته مقامات آمریکایی، اوباما و پوتین درباره بحران اوکراین نیز گفت‌وگو کردند. اوباما نسبت به اجرای کُند قطعنامه صلح مینسک ابراز نگرانی کرد و پوتین خواهان شرکت آمریکا در تلاش‌ها برای حل بحران اوکراین شد.

پوتین همچنین از آمریکا خواست تا با اوکراین و کشورهای اروپایی در راه برقراری روابط دیپلماتیک با مسکو و کمک به توافق مشترک یاری رساند.

Share