Share

ستار محمودی، قائم‌مقام وزیر نیرو می‌گوید شورای اقتصاد در حال بررسی نهایی سناریوی افزایش قیمت آب است. او اضافه می‌کند که این شورا به احتمال زیاد تعدیلاتی روی سناریوهای پیشنهادی وزارت نیرو انجام خواهد داد و تعرفه تعیین‌شده بین هفته دوم تا سوم مهر برای اجرا ابلاغ می‌شود.

water shortage

محمودی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران گفته است: «فعلا خبری از افزایش تعرفه‌های برق نیست، اما پیشنهادات وزارت نیرو مبنی بر افزایش قیمت آب در شورای اقتصاد به تصویب رسیده ، اما ماهیت پیشنهاد تا حدودی مورد تعدیل واقع شده است.»

او گفته که میزان تعرفه در اقشار پایین مصرف و متوسط مصرف خیلی زیاد نیست: «برای طبقات بالای مصرف افزایش تعرفه در نظر گرفته‌ شده تا بتوان مصرف اقشار پایین و متوسط را نیز از این طریق جبران کرد.»

پیش‌تر، علیرضا دائمی، معاون وزیر نیرو در امور آب گفته بود پیشنهاد گرانی ۲۰درصدی بهای آب روی میز شورای اقتصاد و منتظر تصمیم‌گیری است. علیرضا دائمی عنوان کرده بود که تعرفه آب بسیار پایین است و افزایش آن بخشی از مشکلات صنعت اب را حل می‌کند.

تعرفه آب در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بالا نرفته است. به تاکید مسئولان وزارت نیرو، افزایش ۲۰درصدی تعرفه آب متناسب با دو سال نرخ تورم است.

معاون وزارت نیرو، در آبان سال ۱۳۹۳ گفته بود که بدون مجوز مجلس و دولت نمی‌توان تعرفه مصرفی آب و برق را بالا برد. دائمی با اعلام این که قیمت تمام شده آب و برق فاصله زیادی با دریافت‌ها از مردم دارد، اشاره کرده بود: «قیمت نیم لیتر آب معدنی بیش از ۴۰۰ تومان است در حالی که ما ۱۰۰۰ لیتر آب تصفیه شده شرب را کمتر از ۴۰۰ تومان عرضه می‌کنیم.»

معاون وزیر نیرو در امور آب گفته است که تعرفه آب برای مشترکان پرمصرف افزایش می‌یابد: «با توجه به اینکه ۷۲ درصد مصرف‌کنندگان آب محدوده مصرف معقولی دارند، هدف وزارت نیرو از افزایش تعرفه آب برای پرمصرف‌ها، کسب درآمد نیست بلکه اعمال روش‌هایی برای کنترل مصرف بی‌رویه است.»

ستار محمودی عنوان کرده که وزارت نیرو قصد داشت تا میزان تعرفه آب را ۲۰ درصد افزایش دهد اما رسیدن تعرفه مصرف پلکان‌های بالای مصرفی آب به قیمت تمام شده مورد تایید شورای‌عالی اقتصاد قرار نگرفت.

مقامات جمهوری اسلامی با تشدید کم‌آبی و پیش‌بینی‌ها در باره خشکسالی در منطقه، در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی می‌کنند. یک راه‌کار صرفه‌جویی در مصرف آب، بالا بردن قیمت تعرفه آن معرفی می‌شود.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو ابراز امیدواری کرده که برای رفع مشکلات آبی کشور، مذاکرات با کشورهای همسایه در مورد واردات آب به نتیجه برسد.

رسانه‌های داخلی، دوازدهم شهریور نیز از قول رئیس مجلس ایران در دیدار با همتای گرجی خود در نیویورک نوشته بودند که ایران از گرجستان آب وارد خواهد کرد.

Share