Share

به‌رغم اعلام آزادسازی شهر قندوز از دست نیروهای طالبان نبرد در اطراف این شهر همچنان ادامه دارد. در شرق افغانستان یک هواپیمای ترابری آمریکا سرنگون شد. طالبان می‌گویند آن‌ها این هواپیما را سرنگون کرده‌اند. پنتاگون این ادعا را رد می‌کند.

Kunduz-Afghanistan

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، درگیری‌های نظامی در اطراف قندوز به شدت ادامه دارد و هزاران نفر از ساکنان شهر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

به‌گفته ساکنان قندوز نیروهای طالبان با ورود ارتش افغانستان به شهر، مخفی شدند و سپس بار دیگر درگیری با سربازان افغان را آغاز کردند.

در ساعات اولیه روز گذشته، پنج‌شنبه یکم اکتبر / ۹ مهرماه، پس از ساعت‌ها درگیری شبانه، واحدهای ویژه ارتش افغانستان با کمک نیروهای ناتو، طالبان را از قندوز عقب نشاندند.

وزارت دفاع افغانستان گفت ۱۵۰ نفر از نیروهای طالبان در عملیات بازپس گیری قندوز کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: طالبان از قندوز عقب رانده‌ شدند

در همین حال رویترز به نقل از پنتاگون گزارش داد که پنج‌شنبه شب ۱۱ نفر در جریان سرنگونی یک هواپیمای ترابری ارتش آمریکا در فرودگاه جلال‌آباد کشته شدند.

کشته‌شدگان شش نفر از سربازان آمریکایی و پنج نفر از غیرنظامیانی بودند که برای ارتش کار می‌کردند.

یک سخنگوی پنتاگون گفته است هیچ گلوله‌ای به سوی این هواپیما شلیک نشده است و بررسی درباره علت سرنگونی آن ادامه دارد.

این در حالی است که یک سخنگوی طالبان در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته است نیروهای طالبان این هواپیما را سرنگون کرده‌اند.

این رویداد ساعاتی پس از اعلام تصرف مرکز شهر قندوز توسط ارتش افغانستان رخ داد. آمریکا از حملات ارتش افغانستان در قندوز علیه طالبان پشتیبانی نظامی کرده است.

در سال ۲۰۱۱ طالبان یک بالگرد ترابری سنگین آمریکا از نوع «شنوک» را سرنگون کردند و ۳۸ نفر از سرنشین‌های آن به‌همراه خدمه بالگرد کشته شدند.

Share