Share

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور در سومین روز از حملات هوایی خود در خاک سوریه ۱۲ موضع «دولت اسلامی» (داعش) را مورد هدف قرار دادند. اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید این اهداف به داعش تعلق ندارند و روسیه مخالفان دیگر رژیم اسد را هدف قرار داده است.

جنگنده‌ «سوخو ـ ۳۴» روسیه

جنگنده‌ «سوخو ـ ۳۴» روسیه

به‌گزارش رویترز، وزارت دفاع روسیه می‌گوید در حملات روز جمعه دوم اکتبر / ۱۰ مهرماه، جنگنده‌های «سوخو ـ ۳۴»، «سوخو ـ ۲۴‌ ام» و «سوخو ـ ۲۵» یک پست فرماندهی و یک مرکز ارتباطات در استان حلب و همچنین یک اردوگاه آموزشی در ادلب و یک پست فرماندهی در استان حما را بمباران کرده‌اند.

یک منبع نظامی سوری این حملات را تأیید کرد و افزود حملات با هماهنگی ستاد فرماندهی سوریه انجام گرفت.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز از بمباران‌ اطراف حمص نوشته و افزوده است که بمباران اطراف حما و حمص راه را برای عملیات زمینی تانک‌های ارتش سوریه گشوده است.

سرتیپ ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز جمعه گفت جنگنده‌های چندمنظوره «سوخو» حداکثر دقت را دارند و از ارتفاع بیش از پنج هزار متر حمله می‌کنند.

اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید داعش به‌هیچ وجه در مناطق غربی و شمالی سوریه، مناطقی که روسیه آن‌ها را بمباران کرده، حضور ندارد.

این نهاد سوری مستقر در لندن می‌گوید شهر «دارت عزه» در استان حلب که روس‌ها به آن حمله کرده‌اند تحت کنترل چندین گروه شورشی، از جمله جبهه النصره، وابسته به القاعده است. همچنین در استان حما مقر فرماندهی «تجمع العزه» از گروه‌های ارتش آزاد سوریه، مخالفان ناسیونالیست بشار اسد، بمباران شده است.

شبکه لبنانی المیدان گفته است روس‌ها در ادلب گروه جیش‌العدل را مورد هدف خود قرار داده‌اند. این گروه ائتلافی از گروه‌های اسلامگراست که هم با رژیم اسد می‌جنگد و هم با داعش.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید جنگنده‌های روسیه مواضع داعش را که بیشتر در شرق سوریه قرار دارند نیز بمباران کرده است. او از کشته شدن ۱۲ نیروی داعش در رقه خبر داد.

یک هواپیمای بدون سرنشین که هویت آن روشن نیست نیز روز جمعه یک پایگاه داعش در رقه را هدف قرار داد.

منابع لبنانی اعلام کرده‌اند که صدها سرباز ایرانی در روزهای اخیر وارد سوریه شده‌اند تا در کنار حزب‌الله لبنان و ارتش سوریه حملات زمینی در شمال غرب این کشور را آغاز کنند.

جبهه النصره و متحدانش در ماه‌های اخیر در همین منطقه پیشروی‌های زیادی داشتند.

روسیه از روز چهارشنبه ۳۰ سپتامبر / ۸ مهرماه حملات هوایی خود را در سوریه آغاز کرده است.

Share