Share

پلیس ترکیه ده‌ها فعال کرد را در استانبول بازداشت کرد. در میان بازداشت‌شدگان چندین عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها که یک حزب قانونی است، فعالان اتحادیه‌های کارگری و عضوی از هیأت تحریریه یک روزنامه کردی دیده می‌شوند.

Turkey-Police

رسانه‌های ترکیه گفته‌اند پلیس ۴۴ مظنون را بازداشت کرده و در پی بازداشت ۲۲ متهم دیگر است.

اتهامات این افراد، از جمله فعالیت برای ایجاد یک «آکامی سیاسی» و پشتیبانی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) عنوان شده است.

نیروهای امنیتی ترکیه برای بازداشت فعالان کرد از بالگرد استفاده کرده‌اند. پلیس در این‌باره اطلاعاتی نداده است.

روزنامه «اُزگور گوندم» نزدیک به پ‌ک‌ک در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است هجران اورون، عضو هیأت تحریریه این روزنامه جزو بازداشت‌شدگان است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها که از حقوق کردها پشتیبانی می‌کند از رقبای اصلی حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه است.

اردوغان و دیگر مسئولان دولتی حزب دموکراتیک خلق‌ها را متهم به همکاری با پ‌ک‌ک می‌کنند اما حزب دموکراتیک خلق‌ها این اتهام را رد می‌کند. فعالیت‌های پ‌ک‌ک در ترکیه ممنوع است.

نیروهای امنیتی ترکیه و نیروهای پ‌ک‌ک از پایان ماه ژوئیه بار دیگر درگیری‌های نظامی خود را آغاز کرده‌اند. تاکنون صدها نفر در جریان این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

در روز یکشنبه یکم نوامبر / ۱۰ آبان انتخابات پارلمانی در ترکیه برگزار خواهد شد.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ۷ ژوئن نتوانست به اکثریت مطلق دست یابد. در این انتخابات حزب جمهوری خلق دومین حزب و حزب دمکراتیک خلق‌ها سومین حزب قدرتمند کشور شدند. مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه‌ای نرسید، در نتیجه انتخابات پارلمانی بار دیگر برگزار خواهد شد.

Share