Share

رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت ایران می‌گوید مجوز ساخت ۱۰۰ پمپ بنزین جدید برای شرکت‌های توتال و شل در تهران و شهرهای دیگر صادر شده است.

Shell Gas

بیژن حاج محمدرضا، رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت اعلام کرده که سرمایه گذاران جایگاه‌ساز از بودجه، منابع مالی و امکانات لازم برخوردار نیستند. او هدف از واگذاری مجوز ساخت جایگاه‌های جدید از سوی شرکت‌های بزرگ نفتی را ایجاد برند در صنعت عرضه و توزیع فرآورده‌‌های نفتی خوانده است.

خبرگزاری مهر روز جمعه دهم مهر به نقل از حاج محمدرضا نوشته است: «هم اکنون سرمایه شرکت‌هایی چون شل و توتال، پنج برابر کل منابع و سرمایه شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت است.»

بیشتر بخوانید: فرش قرمز ایران برای سرمایه‌گذاری خارجی

این مقام مسئول، یکی از مهم‌ترین دلایل مشکلات پیش روی جایگاه‌های سوخت را پایین بودن کارمزد فروش بنزین خوانده و گفته است با کارمزدهای فعلی امکان ایجاد برند و یا ارتقای سطح کمی و کیفی جایگاه‌های سوخت وجود ندارد: «در نشستی که با حضور مدیران ارشد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شده، طرحی به منظور اجاره و یا فروش جایگاه‌های سوخت به پالایشگاه‌های نفت مطرح شده است.»

رکن‌الدین جوادی، معاون وزیر نفت ایران نیز روز پنجشنبه ۹ مهر گفته بود که تهران از تمامی شرکت‌های نفتی از جمله شرکت‌های آمریکایی که الزامات جمهوری اسلامی برای سرمایه‌گذاری را رعایت کنند، استقبال می‌کند.»

خبرگزاری «تسنیم» به نقل از جوادی نوشت: «ایران در حال برنامه‌ریزی یک کنفرانس مهم در زمینه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز کشور است که ۲۱ اکتبر در تهران برگزار خواهد شد.»

معاون وزیر نفت ایران گفته است ایران برای توسعه میادین نفتی و بهبود وضع خطوط لوله و زیرساخت پالایشگاهی خود به دانش و فناوری خارجی نیاز دارد و برای شرکت‌های غربی از جمله شرکت‌های امریکایی جهت سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز این کشور  محدودیتی قائل نیست.

بیشتر بخوانید: دلشوره‌های اقتصادی دولت در دوران پساتحریم

با وجود خوش‌بینی‌های اولیه در هفته‌های پس از توافق اتمی، سرمایه‌گذاران خارجی با احتیاط به بازار ایران می‌نگرند. سرمایه‌گذاری خارجی در ایران مستلزم رفع قطعی تحریم‌هاست. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران خارجی ضمانت‌های حقوقی و فضای امن از ایران می‌طلبند و تجربه سرمایه‌گذاری در دولت خاتمی و مخالفت نهادهای نظامی در پروژه ایرانسل یا فرودگاه بین‌المللی تهران از یادشان نرفته است.

بر همین اساس و پس از توافق هسته‌ای، هیات‌های اقتصادی خارجی از جمله هیات‌های آلمانی بیشتر در زمینه گسترش معاملات تجاری خود با ایران تمایل نشان داده‌اند تا سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در این کشور.

Share