Share

خبرهایی که درباره انجام شدن تست بکارت و بارداری از آتنا فرقدانی زندانی سیاسی محبوس در اوین منتشر شده بود، از سوی خانواده و وکیل او تکذیب شده است. این در حالی است که سازمان عدالت برای ایران می‌گوید این اخبار را از منابع موثق دریافت کرده است.

Atena-Farghdani

سازمان عدالت برای ایران روز ۱۱ مهر گزارشی منتشر کرده بود و در آن خبر داده بود که دادگاه آتنا فرقدانی، فعال مدنی و کاریکاتوریست زندانی و وکیلش، محمد مقیمی به شکل غیرعلنی و پشت درهای بسته برگزار شده است. این دو نفر به اتهام دست دادن با یکدیگر محاکمه شدند.

در این خبر آمده بود که این زندانی سیاسی زن، در ماه مرداد به دستور بازپرس پرونده برای انجام تست بکارت و بارداری فرستاده شده است. این سازمان نوشته بود که این اطلاعات را منابع موثق به عدالت برای ایران داده‌اند. اما این خبر از سوی خانواده آتنا فرقدانی و وکیل او محمد مقیمی تکذیب شده است.

مادر آتنا فرقدانی در مصاحبه با سایت روز گفته است: «به هیچ عنوان چنین چیزی امکان ندارد. آتنا هر اتفاقی بیفتد می‌گوید و می‌خواهد پی‌گیری کنیم. اگر چنین چیزی بود حتما می‌گفت، خود او کوتاه نمی‌آمد. می‌گفت و می‌خواست که اطلاع‌رسانی کنیم. ما واقعا ناراحت هستیم از این مساله که نوشته‌اند. دروغ است.»

محمد مقیمی، وکیل آتنا فرقدانی هم در مصاحبه با روز، گرفته شدن تست بکارت و تست بارداری از موکلش را رد کرده است: «این کذب محض است و رسما تکذیب می کنیم. اینها شیطنت است و واقعا خوب نیست. قابل پیگیری هم است و شکایت می‌کنیم اگر ادامه بدهند.»

او در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «متاسفانه برخی سایت‌ها به اشاعه اخبار کذب علیه اینجانب و موکلم اقدام نموده اند که این موضوع موجب ناراحتی خانواده موکلم شده است. ضمن اینکه چنین اخباری را به شدت تکذیب می‌نماییم، بدیهی است که حق پیگیری قضایی این موضوع برای اینجانب و موکلم محفوظ می‌باشد.»

شادی صدر، از مسئولان سازمان عدالت برای ایران هم در واکنش به این تکذیب‌ها در فیس‌بوک خود نوشته است: «موثق‌ترین منابع درباره وضعیت یک زندانی، در وهله اول خود فرد زندانی و در وهله دوم، اعضای خانواده و وکلای وی هستند. هر چند تجربیات متعدد چند سال گذشته نشان می‌دهد که هم خانواده و هم وکلا، به دلایل متفاوت از جمله بی‌اطلاعی، می‌توانند اخباری را منتشر کنند که دقیق نباشند. اما شخص زندانی، همواره دست اول‌ترین و معتبرترین منبع خبر محسوب می‌شود. پروتکل‌های بین‌المللی درباره ثبت وقوع شکنجه در زندان نیز همین معیار را تایید می‌کنند. خبری که عدالت برای ایران درباره وضعیت آتنا فرقدانی و موارد اخیر نقض حقوق او از جمله انجام آزمایش بکارت منتشر کرده، به خواست شخص خود زندانی بوده است.»

او در مطلبی دیگر با توضیح اینکه طرح اتهامات اخلاقی، انجام آزمایش بکارت یا تهدید به انجام آن به منظور اعمال فشار و تحقیر زندانیان سیاسی زن از دهه ۶۰ تاکنون سابقه داشته، نوشته است: «اینکه جمهوری اسلامی، با طرح اتهام رابطه نامشروع بین آتنا و وکیلش، به دلیل دست دادن آنها در زمان ملاقات، قصد تحقیر و آزار وی را داشته هیچ شکی نیست. اما به نظر می رسد، تا اینجای کار، بسیار موفق بوده زیرا گفتمان “آبرو” و “آبروریزی” نزد خانواده، وکیل، و حتی زندانیان سیاسی و برخی از فعالان حقوق بشر خریدار داشته است.»

پرونده اتهام به رابطه نامشروع مادون زنا زمانی برای آتنا فرقدانی تشکیل شد که خرداد ماه امسال در پایان جلسه ملاقات، آتنا فرقدانی برای خداحافظی با وکیل خود، محمد مقیمی دست داد.

علاوه بر تشکیل پرونده برای او، وکیلش هم سه روز بازداشت شد. براساس قوانین کیفری ایران، اتهام رابطه نامشروع مادون زنا می‌تواند تا ۹۹ ضربه شلاق مجازات داشته باشد.

آتنا فرقدانی، فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا، فعال حقوق مدنی و کودک برای نخستین بار در تاریخ دوم شهریورماه ۱۳۹۳ بازداشت و به بند دو– الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل و در ۱۱ آبان ماه با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد.

او پس از ‌آزادی در تاریخ پنج دی‌ماه گفت‌وگویی با سایت جرس درباره وضعیتش در دوران بازداشت و بازجویی‌هایش داشت.

همچنین ویدیویی از خود منتشر کرد که در آن از رفتارهای نامناسب مأموران زن زندان اوین می‌گفت.

او پس از آن در تاریخ ۲۰ دی‌ماه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد و پس از آن بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.آتنا فرقدانی در بهمن‌ماه همان سال در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک زندانیان سیاسی از غیرسیاسی در آن زندان دست به اعتصاب غذا زد و پس از آن در تاریخ هفت اسفندماه به دلیل طولانی شدن اعتصاب در بیمارستان بستری شد.

آتنا فرقدانی در روز ۱۲ اسفندماه باز از بیمارستان به زندان اوین منتقل شد.

او پس از آزادی، شرح آزار جنسی وارده توسط نگهبانان این بند و دادخواهی بدون نتیجه خود را در این ویدئو منتشر کرد.

خرداد ۱۳۹۴، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عبدالقاسم صلواتی، آتنا فرقدانی را با اتهام‌های متفاوت از جمله به دلیل اعتراض به رفتارهای غیرقانونی نگهبانان بند ۲الف، کشیدن کاریکاتوری درباره طرح مجلس راجع به افزایش جمعیت و انتقاد از مقامات جمهوری اسلامی مجموعا به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان محکوم کرد.

 

Share