Share

از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل ماه اکتبر (شهریور ماه) بیش از صد هزار پناه‌جو وارد کشور کرواسی شده‌اند. این به معنی ورود به طور متوسط پنج هزار نفر در روز به این کشور است. پناه‌جویان خود را از طریق کشورهای یونان، مقدونیه، صربستان و کرواسی به مجارستان و در نهایت به اتریش و آلمان می‌رسانند.

پلیس در هر کشور پناهندگان را با اتوبوس به سمت مرزهای کشور بعدی منتقل می‌کند. همچنین با همکاری کمیساریای پناهندگی سازمان ملل (UNHCR) و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، امکانات پزشکی و دیگر امکانات از قبیل خوراک و پوشاک در اختیار پناه‌جویان قرار می‌گیرد.

دهکده اوپاتوواک در کرواسی، در فاصله یک کیلومتری مرز صربستان، روزانه پذیرای بین دو تا سه هزار پناه‌جوست. دولت کرواسی با همکاری کمیساریای پناهندگی سازمان ملل و صلیب سرخ، کمپ موقتی را در این دهکده احداث کرده است. پناهندگان از صربستان به این کمپ می‌آیند و پس از یک اقامت کوتاه به سمت مرز مجارستان انتقال داده می‌شوند.

پناه‌جویان سوری و افغان به ترتیب در رتبه اول و دوم قرار دارند و بعد از آن‌ها پناه‌جویان عراقی، ایرانی و آفریقایی هستند. در میان این پناه‌جویان کودکان خردسال و افراد سالمند نیز به چشم می‌خورد.

هومن راورپور با حضور در کمپ اوپاتوواک گزارش اختصاصی را برای مخاطبان رادیو زمانه تهیه کرده است.

با این توضیح که برخی از صحنه‌های این گزارش حاوی تصاویر دلخراشی است، شما را به دیدن آن دعوت می‌کنیم.

اردوگاه پناهجویان «اوپاتوواک» در قاب عکس:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Share