Share

با پشتیبانی جنگنده‌های روسی، نیروهای دولتی سوریه عملیاتی زمینی در غرب این کشور را آغاز کرده‌اند. دید‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید این بزرگ‌ترین پیشروی نیروهای دولتی در ماه‌های اخیر است.

syrien

صبح چهارشنبه ۷ اکتبر، نیروی زمینی سوریه عملیات وسیعی در غرب این کشور را علیه مخالفان رژیم آغاز کرد. سربازان و نیروهای وفادار به اسد در این عملیات از سوی نیروی هوایی روسیه پشتیبانی می‌شوند. این نخستین بار است که درگیری زمینی طرفین نزاع در سوریه با عملیات هوایی همراهی می‌شود.

خبرگزاری آلمان از قول نهاد «ناظر بر حقوق بشر سوریه» نوشت که این عملیات، بزرگترین درگیری ماه‌های اخیر در سوریه است. به گفته «دیدبان حقوق بشر سوریه»، حملات جنگنده‌های روسی از شامگاه سه‌شنبه تا صبح چهارشنبه تشدید شده‌اند. چهار نقطه در استان حما و سه موضع در استان ادلب بمباران شده‌اند. در حلب در شمال غربی سوریه نیز حملات هوایی صورت گرفته است.

دید‌بان حقوق بشر سوریه در لندن مستقر است و خبرهای خود را از منابع داخلی می‌گیرد. خبرگزاری‌های رسمی گزارش‌های این نهاد را با احتیاط و با قید تایید نشدن آنها از سوی یک منبع مستقل دیگر منتشر می‌کنند.

رامی عبدالرحمن، مدیر این سازمان می‌گوید هنوز نشانه‌ای از مشارکت سربازان روسی در نبردهای زمینی در دست نیست. رسانه‌های دولتی سوریه و رسانه‌های محلی نزدیک به دولت اسد، هنوز گزارشی در مورد حمله زمینی ارتش سوریه و یا حملات هوایی روسیه منتشر نکرده‌اند.

رامی عبدالرحمن می‌گوید ائتلاف موسوم به «نیروهای فاتح» که به افراطیون جبهه النصره نزدیک است و کنترل ادلب را در دست دارد، نفرات تازه‌نفسی را به حما اعزام کرده تا جلوی پیشروی قوای اسد را بگیرند.

منابع مختلفی در روزهای گذشته خبر داده‌اند که صدها رزمنده ایرانی و شبه‌نظامی از حزب‌الله لبنان برای کمک به رژیم سوریه، به ارتش این کشور پیوسته‌اند.

روسیه از یک هفته پیش تا کنون، به بمباران مواضع داعش در سوریه مشغول است. غربی و مخالفان اسد روسیه را متهم می‌کنند به این که به بهانه مقابله با داعش، به مواضع گروه‌های مخالف و شورشیان میانه‌روی سوری نیز حمله کرده است. روسیه این اتهام را رد می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز سه‌شنبه ۶ اکتبر در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌‌ان» از حضور نیروهای نظامی روسیه در لاذقیه و طرطوس ابراز نگرانی کرده بود. استولتنبرگ گفت احتمالا در آینده، شمار نیروهای نظامی و کشتی‌های جنگی روسیه در بنادر سوریه تشدید خواهد شد.

ولادیمیر پوتین پیش‌تر گفته است اگر روسیه در سوریه دخالت نمی‌کرد، تعداد پناهجویان در اروپا به مراتب بیشتر از شمار فعلی و وضعیت سوریه «وخیم‌تر از لیبی» می‌شد. رئیس جمهور روسیه می‌گوید اکثر پناهجویان سوری، کشورشان را از ترس داعش و گروه‌های افراطی اسلامی ترک می‌کنند، نه از بیم ارتش اسد.

Share