Share

دو انفجار پیاپی در ایستگاه قطار آنکارا دستکم ۱۲۷ کشته و ۴۰۰زخمی بر جا گذاشت. کنشگران چپ و کرد به فراخوان حزب دمکراتیک خلق‌ها در این محل در اعتراض به خشونت در جنوب شرقی ترکیه تجمع کرده بودند.

Ankara

صبح شنبه ۱۰ اکتبر دو انفجار مهیب مرکز آنکارا را لرزاند. خبرگزاری دوغان نوشت بمب‌ها در زیر پلی نزدیک ایستگاه مرکزی قطار منفجر شدند. هر دو انفجار حوالی ساعت ده صبح به وقت محلی و به فاصله کمی از یکدیگر رخ دادند.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان ترک» گزارش داد انفجار کمی پیش از آغاز تجمعی رخ داد که قرار بود در اعتراض به درگیری‌های نیروهای دولتی و نیروهای پ‌ک‌ک در جنوب شرقی ترکیه برگزار شود. فراخوان شرکت در این تظاهرات از سوی چند گروه، از جمله حزب دمکراتیک خلق‌ها داده شده بود.

در ساعات نخست، خبرگزاری «دوغان» از ۳۰ کشته و ۱۲۶ مجروح در جریان این دو انفجار خبر داد. این تعداد در شامگاه شنبه به ۹۵ کشته و ۴۰۰ زخمی افزایش یافت.  مقامات دولتی ترکیه در نخستین واکنش‌ها، این انفجارها را تروریستی دانستند. احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه کابینه را به نشست اضطراری فرا خواند. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در این نشست شرکت کرد. دولت ترکیه عصر شنبه در ابراز همدردی با قربانیان بمب‌گذاری‌، سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.

Ankara Attack

کاربران در توئیتر عکس‌هایی منتشر کرده‌اند که افراد به خون غلطیده را روی زمین و در میان موج دود نشان می‌دهد. در کنار جنازه‌ها و مجروحان، پوسترها و پلاکاردهایی به چشم می‌خورند که تظاهرکنندگان برای گردهمایی همراه خود آورده بودند. صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها این انفجارها را «بربرمنشانه» و «قتل‌عام» خواند.

پس از شکسته شدن آتش‌بس دو ساله دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» در ماه ژوئیه ۲۰۱۵، خشونت و نزاع در جنوب شرقی ترکیه بار دیگر گسترش یافته است. ارتش ترکیه در ماه‌های گذشته بارها مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق را بمباران کرده و نیروهای پ‌ک‌ک نیز متقابلا به پلیس و نظامیان حمله کرده‌اند. دولت محافظه‌کار ترکیه حزب دمکراتیک خلق‌ها را که در انتخابات پارلمانی ژوئن ۸۱ کرسی به دست آورد، به پشتیبانی از پ‌ک‌ک متهم می‌سازد.

این بمب‌گذاری‌ها سه هفته پیش از انتخابات پیش‌هنگام پارلمانی در ترکیه روی دادند. حزب عدالت و توسعه در انتخابات ژوئن به اکثریت مطلق دست نیافت و تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی نیز ناکام ماند. انتخابات پارلمانی پیش‌هنگام ترکیه قرار است اول نوامبر برگزار شود.

فیلم کوتاهی از انفجار صبح شنبه ۱۰ اکتبر:

Share