Share

پیکارجویان گروه دولت اسلامی(داعش) با حملات برق‌آسا و غافلگیرکننده بسیاری از روستاهای حلب در شمال سوریه را به تصرف خود درآوردند و به ۲۰ کیلومتری مرکز شهر حلب رسیدند.

daesh2

عکس از آرشیو

به گزارش رویترز این پیکارجویان اکنون در حال پیشروی به سوی مرکز شهر حلب هستند. این پیشروی‌ها در مناطقی صورت می‌گیرد که در روزهای گذشته توسط جنگنده‌های روسیه بمباران شده بودند.

نهادهای ناظر بر جنگ سوریه می‌گویند گروه احرار الشام از گروه‌های اپوزیسیون شورشی که مدتی در حلب حضور نداشت، توانسته با حضور دوباره در این منطقه چند روستا را تصرف کند. این گروه در حال حاضر در نبردی سنگین با پیکارجویان داعش به سر می‌برد.

همزمان منابع خبری از افزایش حملات روسیه به مواضع داعش در نزدیکی شهر حلب خبر داده‌اند.

پیش از این بسیاری از کشورها از جمله آمریکا به روسیه هشدار داده بودند که حملاتش برای مقابله با داعش نتیجه معکوس در پی خواهد داشت.

روسیه از هفته گذشته حملاتی هوایی در سوریه را آغاز کرده که به گفته آمریکا، تنها ۱۰ درصد آنها علیه موضع داعش بودند. غرب روسیه را سرزنش می‌کند که با دخالت نظامی در سوریه، موجب تضعیف گروه‌های مخالف اسد به ویژه گروه‌های معتدل، و تقویت داعش خواهد شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه‌ که در لندن مستقر است، حمله اخیر داعش را مهمترین حمله این پیکارجویان در چند ماه اخیر توصیف کرد و آن را دستاوردی استراتژیک دانست.

گروه دولت اسلامی با در اختیار گرفتن کنترل روستاهای حلب می‌تواند راه را برای تصرف شهرهای شمالی سوریه از جمله مارع و اعزاز باز کند.

Share