Share

دو انفجار پیاپی در ایستگاه قطار آنکارا دستکم ۱۲۷ کشته و ۴۰۰ زخمی بر جا نهاد. انفجار‌ها در زمانی رخ داد که نزدیک به ۱۴ هزار کنشگر چپ و کرد به فراخوان حزب دمکراتیک خلق‌ها در این محل در اعتراض به خشونت در جنوب شرقی ترکیه تجمع کرده بودند.

صبح شنبه ۱۰ اکتبر دو انفجار مهیب مرکز آنکارا را لرزاند. خبرگزاری دوغان نوشت انفجارها در ایستگاه مرکزی قطار روی داده‌اند. هر دو انفجار حوالی ساعت ده صبح به وقت محلی و به فاصله کمی از یکدیگر رخ داده‌‌اند.
قرار بود ظهر شنبه ۱۰ اکتبر، فعالان صلح و کنشگران چپ‌گرا تظاهراتی را در آنکارا بر پا کنند. شماری از تظاهرکنندگان در زمان انفجار در حوالی ایستگاه بودند.
انفجار کمی پیش از آغاز تجمعی رخ داد که قرار بود در اعتراض به درگیری‌های نیروهای دولتی و نیروهای پ‌ک‌ک در جنوب شرقی ترکیه برگزار شود. فراخوان شرکت در این تظاهرات از سوی چند گروه، از جمله حزب دمکراتیک خلق‌ها داده شده بود.
در ساعات نخست، خبرگزاری ترکی «دوغان» از ۳۰ کشته و ۱۲۶ مجروح در جریان این دو انفجار خبر داد. این تعداد در بعد از ظهر شنبه به ۸۶ کشته و ۲۰۰ زخمی افزایش یافت.
در ساعات نخست، خبرگزاری ترکی «دوغان» از ۳۰ کشته و ۱۲۶ مجروح در جریان این دو انفجار خبر داد. این تعداد در بعد از ظهر شنبه به ۸۶ کشته و ۲۰۰ زخمی افزایش یافت.
پس از شکست آتش‌بس دو ساله دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان «پ‌ک‌ک» در ماه ژوئیه ۲۰۱۵، خشونت و نزاع در جنوب شرقی ترکیه بار دیگر گسترش یافته است. ارتش ترکیه در ماه‌های گذشته بارها مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق را بمباران کرده و نیروهای پ‌ک‌ک نیز متقابلا به پلیس و نظامیان حمله کرده‌اند.
کاربران در توئیتر عکس‌هایی منتشر کرده‌اند که افراد به خون غلطیده را روی زمین و در میان موج دود نشان می‌دهد. در کنار جنازه‌ها و مجروحان، پوسترها و پلاکاردهایی به چشم می‌خورند که تظاهرکنندگان برای گردهمایی همراه خود آورده بودند. صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها این انفجارها را «بربرمنشانه» و «قتل‌عام» خواند.
ن انفجار سه هفته پیش از انتخابات پیش‌هنگام پارلمانی در ترکیه روی می‌دهد. حزب عدالت و توسعه در انتخابات ژوئن به اکثریت مطلق دست نیافت و تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی نیز ناکام ماند. انتخابات پارلمانی پیش‌هنگام ترکیه قرار است اول نوامبر برگزار شود.
دولت محافظه‌کار ترکیه حزب دمکراتیک خلق‌ها را که در انتخابات پارلمانی ژوئن ۸۱ کرسی به دست آورد، به پشتیبانی از پ‌ک‌ک متهم می‌سازد.
Share