Share

مجلس ایران در حضور محمد جوادظریف وزیر امور خارجه، عباس عراقچی، مجید تخت روانچی و علی‌اکبر صالحی از مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای، طرح “برجام” (برنامه جامع اقدام مشترک) را بررسی کرد و به تصویب رساند.

barjam-majles

جلسه علنی مجلس صبح روز یکشنبه ۱۹ مهر برگزار شد و پس از سخنان موافقان و مخالفان طرح برجام، و حاشیه‌هایی تنش‌آمیز، نمایندگان با ۱۳۹ رأی موافق و۱۰۰ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از ۲۵۳ نماینده حاضر در جلسه کلیات برجام را تصویب کردند و بدین ترتیب طرح یک فوریتی اجرای توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در اولویت کار مجلس قرار گرفت.

یک فوریتی این طرح در جلسه علنی ۱۲ مهرماه جاری به تصویب رسیده بود.

جلسه بررسی کلیات طرح برجام با تنش‌هایی همراه بود. از جمله تجمع چند تن از نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای در مقابل هیأت رئیسه مجلس، اظهارات مخالفان برجام مبنی بر درخواست دبیرخانه امنیت ملی برای خارج کردن این طرح از دستور کار و اصرار علی لاریجانی، رئیس مجلس برای مطرح شدن آن در مجلس و سپس رد این ادعا توسط لاریجانی، تشنج در هنگام سخنرانی علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و «تهدید ظریف و صالحی به مرگ» از سوی نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای.

مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران، در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: «یکی از نمایندگان آمد و دکتر صالحی و ظریف را به اعدام تهدید کرد، گفت شما را اعدام می‌کنیم و در رآکتور اراک دفن می‌کنیم و روی‌تان سیمان می‌ریزیم.»

علی‌اکبر صالحی در سخنان خود در مجلس به این تهدید اشاره کرد و گفت: «امروز برخی دوستان با قسم جلاله به من گفتند که روی تو سیمان می‌ریزیم و تو را دفن می‌کنیم و در تلویزیون نیز برای من آرزوی مرگ کردند و گفتند این آقا که ۶۶ ساله است معلوم نیست تا پایان برجام زنده باشد چرا که عمر مفید برای ایرانی‌ها ۷۲ سال است و آیا این اخلاق است؟»

روز شنبه ۱۷ تن از نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای در مجلس ایران در نامه‌ای به علی لاریجانی از دخالت هیأت رئیسه مجلس در بررسی برجام انتقاد کرده و روال بررسی آن را غیرقانونی دانسته بودند. آن‌ها گفتند دولت ابتدا باید توافق هسته‌ای را تصویب کند.

علی لاریجانی در نشست بررسی و تصویب کلیات برجام اعلام کرد که نماینده دولت، وزرا و هیأت دولت موافق برجام هستند.

Share