Share

رئیس پلیس اینترپل نیروی انتظامی ایران خبر داد که حدود ۲۰۰۰ هزار ایرانی در کشورهای خارجی در زندان‌ها هستند و پلیس در حال بررسی وضعیت آن‌هاست.

bazdasht

به‌گزارش خبرگزاری مهر، سردار مسعود رضوانی، رئیس پلیس اینترپل ناجا گفت: «در حال حاضر حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر ایرانی در کشورهای خارجی به دلیل ارتکاب جرم‌های گوناگون، در بازداشت به‌سر می‌برند.»

رضوانی گفت تعداد زیادی از اتباع ایرانی که در کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس و جنوب شرق آسیا زندانی شده‌اند به‌دلیل جرائم مواد مخدر در دام پلیس کشورها گرفتار شده‌اند.

چند روز پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشت بیش از ۲۲۷ ایرانی در زندان‌های مالزی هستند که اکثر آن‌ها بدون آگاهی طعمه باندهای قاچاق مواد مخدر شده‌اند. برخی از این زندانی‌های ایرانی در مالزی به اعدام محکوم شده‌اند. در آخرین نمونه از این نوع، کمتر از دو هفته پیش دادگاهی در شهر «شاه عالم» در ایالت سلانگور مالزی یک مادر و دختر ایرانی را به اتهام حمل دو کیلو و ۵۰۰ گرم مواد مخدر به اعدام محکوم کرد.

رئیس پلیس اینترپل ناجا می‌گوید: «در سال‌های اخیر شبکه‌های مواد مخدر از بی‌اطلاعی و عدم آگاهی مردم سوءاستفاده می‌کنند و در قالب مسافران از همه‌جا بی‌خبر اقدام به انتقال مواد مخدر می‌کنند.»

مسعود رضوانی به مسافرانی که قصد انجام سفرهای خارجی به‌ویژه در حوزه کشورهای خلیج ‌فارس، آسیای جنوب شرقی و اروپا را دارند، هشدار داد که از حمل بار و یا بسته امانتی خودداری کنند.

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۳ کاظم سجادی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که سه هزار و ۱۳۰ ایرانی در کشورهای دیگر حبس هستند و از این تعداد دو هزار و ۶۸۴ نفر در آسیا و ۵۵۲ نفر در آمریکا و اروپا در زندان هستند.

۱۶ اردیبهشت سال جاری حسین آذین سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت بر اساس آمار وزارت خارجه دو هزار و ۳۷۱ ایرانی تا پایان سال ۹۳ در زندان‌های خارج از کشور به‌سر می‌بردند.

او گفت در سال ۱۳۹۲ این تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر بود.

Share