Share

روز یکشبه ۱۱ اکتبر/ ۱۹ مهر هزاران نفر در مرکز شهر آنکارا و در سوگ تظاهرکنندگانی که در در بمب‌گذاری‌های آنکارا کشته شدند جمع شدند.

مردم آشکارا گریه می‌کردند و تابوت‌ها روی دستان جمعیت حرکت می‌کردند. در حالی که آمار کشته‌شدگان راهپیمایی صلح روز شنبه ۱۰ اکتبر / ۱۸ مهر در آنکارا به ۱۲۷ نفر افزایش یافته، اعتراضات هم چنان در این شهر و دیگر شهرهای ترکیه ادامه دارند. مردمی که در آنکارا برای ادای احترام به فعالان کشته‌شده در انفجارهای روز شنبه جمع شده بودند شعار می‌دادند: «دزد و قاتل، اردوغان.»

روز شنبه ۱۰ اکتبر پس از اعلام اولیهٔ تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌های انفجار در راهپیمایی صلح در آنکارا اولین اعتراضات در این شهر آغاز شد.
اولین اعتراض‌ها از مرکز آنکارا آغاز و به دیگر مناطق شهر کشیده شد.
همچنین روز یکشنبه ۱۱ اکتبر با حضور احزاب و سازمان‌های سیاسی چپ و گروه‌های کرد تجمعی در میدان سهیه آنکارا برگزار شد.
کنشگران احزاب و سازمان‌های سیاسی چپ که در میدان سهیه شهر آنکارا تجمع کرده بودند شعار می‌دادند: مرگ بر فاشیسم، دزد و قاتل، اردوغان.
صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبری مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها: حزب عدالت و توسعه ما را مسئول چنین جنایاتی می‌داند در حالی که مردم این کشور از آگاهی کامل برای تشخیص جنایتکار برخوردارند.
صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبری مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها در سخنرانی‌اش در این تجمع حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان را مسئول اصلی انفجارهای آنکارا خواند.
پس از تجمع سازمان‌های سیاسی و چپ، پیکر یکی از جان‌باختگان برای خاک‌سپاری تشییع شد.
پس از تجمع سازمان‌های سیاسی و چپ، پیکر یکی از جان‌باختگان برای خاک‌سپاری تشییع شد.
تم اصلی تظاهرات‌های سوگواری برای قربانیان انفجارهای آنکارا خشم نسبت به حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان بود.
خشمی که در این تظاهرات‌ها به صورت برجسته نمود پیدا کرد، خشم نسبت به ملی گرایی نژاد پرست در قدرت سیاسی است. خشمی نسبت به تبعیض‌های طولانی‌مدت نسبت به اقلیت‌های قومی، مذهبی و سیاسی در ترکیه است؛ از جمله کردها، علوی‌ها و در کنار آن کنشگران چپ.

روز شنبه انفجار دو بمب انتحاری در مراسم روز صلح آنکار، به کشته شدن ۱۲۷ نفر و زخمی شدن ۴۰۰ نفر انجامید.

Share