Share

آژانس امنیت پرواز اروپا با توجه به بحران سوریه و موشک‌پراکنی روسیه، نسبت به خطرات بالقوه علیه هواپیماهای مسافربری در حریم هوایی خزر هشدار داده است.

map

مسیری که موشک‌های روسی برای رسیدن به سوریه طی می‌کنند

روسیه در حال بمباران اهدافی در سوریه به کمک موشک‌های زمین به زمین است. این موشک‌ها از دریای خزر شلیک می‌شوند و مسیری را طی می‌کنند که بسیاری از هواپیماهای مسافربری در محدوده آن پرواز می‌کنند.

بر همین اساس، آژانس اروپایی امنیت پرواز (EASA)، اقدام به انتشار اطلاعات تامین امنیت برای حریم هوایی دریای خزر کرده است؛ مسیری که حریم هوایی ایران و عراق را در بر می‌گیرد. مقامات این آژانس یادآوری کرده‌اند که این تنها یک هشدار است.

خطوط هواپیمایی ایر فرانس در نخستین واکنش‌، علام کرد که مسیر پروازهای خود بر فراز ایران و دریای خزر را تغییر می‌دهد. مقامات ایرفرانس گفته‌اند که به دلایل امنیتی از تشریح جزییات بیشتر این تصمیم معذورند. این شرکت هواپیمایی هم اینک از حریم هوایی یمن، شرق اوکراین، سوریه، عراق و لیبی نیز عبور نمی‌کند.

در اطلاعیه این شرکت آمده است: «بخش امنیتی ایرفرانس تصمیم گرفته ناحیه پرواز ممنوع را رعایت کند.»

لوفت‌هانزا بررسی می‌کند

سخنگوی لوفت‌هانزا اعلام کرده که فعلا تصمیمی در باره جایگزینی مسیرهای جدید برای پرواز هواپیماهای این خطوط گرفته نشده؛ هر چند وضعیت ناپایدار است: «این شرکت در تبادل اطلاعاتی مداوم با سایر خطوط هواپیمایی اروپایی است تا در صورت لزوم واکنش نشان دهد.»

هشدار آژانس امنیت پرواز اروپا یاد‌آور سرنگونی هواپیمای ایرمالزی در ژوئیه سال ۲۰۱۴ است. پرواز MH17 این خطوط هواپیمایی، در شرق اوکراین و در حریم هوایی دونباس هدف قرار گرفت و سقوط کرد. کلیه ۲۹۸ مسافر هواپیما کشته شدند.

هواپیماهای مسافربری در ارتفاع ۹ هزار تا ۱۲هزارمتری پرواز می‌کنند. به نوشته نشریه «ولت»، موشک‌های کروز برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار، مسیر خود را در ارتفاع ۲۰۰ متری طی می‌کنند.

هفته گذشته مقامات آمریکایی اعلام کردند که چهار موشک کروز روسی به جای آن که در سوریه فرود آمده باشند، در خاک ایران سقوط کرده‌اند. وزارت دفاع روسیه و مقامات ایرانی این خبر را تکذیب کردند.

عملیات ناوهای روسیه در دریای خزر علیه اهدافی در سوریه، چهارشنبه (۷ اکتبر/۱۴ مهر) آغاز شد. روسیه اعلام کرد ۲۶ موشک کروز به سمت ۱۱ هدف در سوریه شلیک شده‌اند. ولادیمیر پوتین گفت این حملات در حمایت از عملیات زمینی ارتش سوریه صورت گرفته‌اند.

Share