Share

کابینه امنیتی اسرائیل به‌منظور نبرد با آن‌چه «تروریسم» می‌خواند محدودیت‌های امنیتی تازه‌ای برای محله عرب‌نشین اورشلیم (بیت‌المقدس) و کرانه باختری رود اردن، در نظر گرفت.

Israel

به‌گزارش رویترز، بر پایه این تصمیم پلیس اسرائیل می‌تواند «به‌هنگام تنش و یا تحریک به خشونت» این مناطق را محاصره و مسدود کرده و یا در آن‌ها حکومت نظامی برقرار کند.

افزون بر این، کابینه امنیتی اسرائیل تصویب کرد که پلیس این کشور اجازه دارد خانه‌های «تروریست‌ها» را ظرف چند روز پس از حملات آن‌ها تخریب کند.

همچنین اموال این افراد ضبط و حقوق آن‌ها به‌عنوان ساکنان دائم لغو خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پیش از این از پارلمان این کشور خواسته بود تا «تدابیر بیشتری» برای مقابله با حملات فلسطینی‌ها اتخاذ کند و با «تمام وسایل» مانع از این حملات شود.

درگیری‌های تازه بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها از نیمه ماه سپتامبر سال جاری بر سر حق عبادت در مسجد القصی شدت گرفت. از آن زمان خشونت هر دو طرف بیشتر شده است.

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر فلسطینی‌ها با سلاح‌های سرد و گرم چندین حمله به رهگذران و سرنشین‌های اتوبوس‌ انجام دادند و دست‌کم سه اسرائیلی را کشتند.

از تاریخ ۳ اکتبر / ۱۱مهر تاکنون ۲۰ حمله فلسطینی‌ها با چاقو رخ داده است. در روز جمعه ۹ اکتبر / ۱۷ مهر نیروهای امنیتی اسرائیلی سه فلسطینی را کشتند. در دو هفته گذشته دست‌کم شش اسرائیلی و بیش از ۲۰ فلسطینی کشته شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از «استفاده بیش از حد زور» سربازان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها انتقاد کرده و از اسرائیل خواسته است در این رفتار تجدیدنظر کند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: «استفاده از زور می‌تواند موجب وخامت اوضاع شده و وضعیت را به سمت گردابی از خون سوق دهد که در نهایت بی‌نتیجه است.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای آینده به اورشلیم (بیت‌المقدس)، رام‌الله و دیگر شهرهای بزرگ منطقه سفر می‌کند تا دو طرف را به آرامش دعوت کند. هنوز تاریخ دقیق این سفر اعلام نشده است.

Share