Share

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان شامگاه روز جمعه ۱۶ اکتبر / ۲۴ مهر به ایران پرواز خواهد کرد. سازمان عفو بین‌الملل از او خواسته تا در کنار مسائل توافق هسته‌ای و جنگ سوریه درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نیز با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند.

عفو بین‌الملل: اشتاین‌مایر در سفر خود به ایران باید از آزادی زندانیان سیاسی حتی به‌شکل علنی صحبت کند.

عفو بین‌الملل: اشتاین‌مایر در سفر خود به ایران باید از آزادی زندانیان سیاسی حتی به‌شکل علنی صحبت کند.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، سلمین چالیشکان، مسئول سازمان عفو بین‌الملل در آلمان گفت اشتاین‌مایر در سفر خود به ایران باید از آزادی زندانیان سیاسی حتی به‌شکل علنی صحبت کند.

وزیر امور خارجه آلمان روز شنبه ۱۷ اکتبر / ۲۵ مهر ضمن دیدار با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ که در تهران برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد و سپس روز یکشنبه از تهران به ریاض می‌رود تا در آن‌جا با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و سپس با نمایندگان جامعه مدنی و فرهنگی این کشور دیدار کند.

اشتاین‌مایر در حالی به تهران سفر می‌کند که پیش از او در پی توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان، به ایران رفته بود.

اهداف سفر اشتاین‌مایر از سوی وزارت امور خارجه آلمان، تحرک مناسبات سیاسی دو کشور، چگونگی به جریان انداختن توافق هسته‌ای و مسائل سیاسی و امنیتی منطقه به‌ویژه سوریه عنوان شده است.

مسئول سازمان عفو بین‌الملل در آلمان گفت: «ما از اشتاین‌مایر انتظار داریم که از سرکوب جامعه مدنی، فشار شدید بر دیدگاه‌های انتقادی و کاستی‌های هشداردهنده در دستگاه قضایی هر دو کشور (ایران و عربستان) سخن بگوید.»

عفو بین‌الملل گفته است بیشترین اعدام‌ها در جهان پس از چین در ایران رخ می‌دهد. بر اساس آمار این سازمان مدافع حقوق بشر، از آغاز سال جاری میلادی تا نیمه ماه ژوئیه در ایران دست‌کم ۶۹۴ نفر اعدام شده‌اند. در تمام سال گذشته (۲۰۱۴) این تعداد دست‌کم ۷۴۳ نفر بود. در عربستان سعودی تا پایان ماه سپتامبر سال جاری دست‌کم ۱۳۴ مورد اعدام اجرا شده است در حالی‌که در کل سال ۲۰۱۴ این تعداد ۹۰ نفر بود. آلمان از طرفداران لغو حکم اعدام است.

سلمین چالیشکان با بیان این‌که انتظار می‌رود توافق هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ راه را برای روابط سیاسی نزدیک‌تر و روابط اقتصادی هموار سازد، گفت: «به این طریق فضای بازتری به‌منظور فشار بیشتر برای تحقق حقوق بشر فراهم می‌شود.»

او گفت اشتاین مایر باید اطمینان یابد که ایران «سرکوب در داخل» را متوقف می‌کند اما «متاًسفانه تاکنون گامی در این راه برداشته نشده و برعکس وضعیت در بسیاری زمینه‌ها بدتر هم شده است».

فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان به‌همراه یک هیأت فرهنگی به ایران سفر می‌کند. یکی از اهداف این سفر نیز توسعه همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی بین کشورهای ایران و آلمان اعلام شده است.

اشتاین‌مایر روز یکشنبه از دانشگاه تهران نیز بازدید خواهد کرد. او قرار است در حضور دانشجویان و استادان دانشگاه تهران نیز سخنرانی کوتاهی داشته باشد.

آخرین باری که یک وزیر خارجه آلمان به ایران سفر کرده بود ۳۰ بهمن ماه ۱۳۸۹ / ۱۹ فوریه ۲۰۱۱  بود که گیدو وستروله، وزیر خارجه وقت برای مذاکره با مقام‌های ایرانی به‌منظور آزادسازی ینس کوخ و مارکوس هلویک، دو روزنامه‌نگار آلمانی در ایران، برای یک روز به تهران رفت و فردای آن روز با آزادی دو روزنامه‌نگار به‌همراه آن‌ها به آلمان بازگشت.

ینس کوخ و مارکوس هلویک ۱۸ مهرماه ۱۳۸۹ / ۱۰ اکتبر ۲۰۱۰ هنگام مصاحبه با سجاد قادرزاده، پسر سکینه آشتیانی در دفتر وکیل او، هوتن کیان در تبریز دستگیر و به زندان سپاه پاسداران در این شهر منتقل شدند.

سکینه آشتیانی به اتهام «زنا» و «قتل همسر» به سنگسار محکوم شده بود و در آن زمان این حکم با اعتراض محافل مدافع حقوق بشر و دولت‌های غربی روبه‌رو شد.

پیش از گیدو وستروله، وزیر خارجه قبلی آلمان، یوشکا فیشر در اکتبر سال ۲۰۰۳ / مهرماه ۱۳۸۲ به تهران سفر کرده بود.

Share