Share

۹۰روز پس از تایید توافق هسته‌ای در شورای امنیت، اوباما در ابلاغیه‌ای به چهار وزارت خانه آمریکا خواستار اقدامات لازم برای اجرایی شدن تعهدات این کشور در مورد تحریم‌های ایران شد.

obama

رئیس جمهور آمریکا طی حکمی در روز یکشنبه (۱۸ اکتبر/۲۶ مهر) از وزارت‌ امور خارجه، اقتصاد، خزانه‌داری و انرژی این کشور خواست مقدمات اجرایی شدن تعهدات ایالات متحده در توافق هسته‌ای را در “روز اجرا” فراهم کنند.

در توافق هسته‌ای، دو روز برای تصمیم‌گیری‌ها از هم تفکیک شده‌اند: “روز پذیرش” و “روز اجرا”. مبنای حکم اوباما، روز پذیرش توافق اتمی و معطوف به آمادگی آمریکا برای اقدام حهت لغو تحریم‌ها در “روز اجرا” است.

در مفاد توافق وین، روز اجرای توافق روزی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انجام تعهدات ایران در زمینه کاهش میزان غنی‌سازی و تغییر کاربری در رآکتور آب سنگین اراک را تایید کرده باشد.

شورای امنیت سازمان ملل، در ۲۰ ژوئیه، توافق جامع اتمی را تایید کرد. با تصویب این توافق، تحریم‌های سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران لغو شدند، اما لغو قطعنامه‌‌های تحریمی آمریکا و اروپا به برآورده شدن تعهدات ایران مشروط شد.

آژانس در روز ۱۸ اکتبر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ایران پروتکل الحاقی را تا زمان تصویب آن در مجلس به صورت موقت اجرا خواهد کرد.

شنبه ۲۵ مهر، حسن روحانی، قانون “اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام” را برای اجرا به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرده بود. این طرح قانونی در جلسه‌ای جنجالی، سه‌شنبه ۲۱ مهر از تصویب مجلس گذشت و یک روز بعد به تایید شورای نگهبان رسید.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران یکشنبه ۲۶ مهر به ایسنا گفت اقدامات خود در چارچوب برجام را در هفته آینده آغاز می‌کنیم.

عصر یکشنبه، بیانیه مشترکی نیز از سوی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد.

این بیانیه به مناسبت اولین روز پذیرش توافق صادر شده و ظریف و موگرینی در ‌آن به تدابیری اشاره کرده‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر راستی آزمایی اقدامات ایران در نظر خواهد گرفت.

متن این بیانیه در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده است. قرار است نخستین جلسه کمیسیون مشترک پیش‌بینی شده در برجام، دوشنبه ۱۹ اکتبر/۲۷ مهر در سطح مدیران سیاسی وزارت‌ خارجه کشورهای ۱+۵ در وین برگزار شود.

پیش‌بینی شده که روند راستی‌آزمایی اقدامات ایران از سوی ‌آژانس تا ماه دسامبر طول بکشد. اشتاین مایر، وزیر خارجه ‌آلمان صبح یکشنبه در تهران به خبرنگاران گفته بود برداشته شدن تحریم‌ها در بهترین حالت زودتر از ژانویه ۲۰۱۶ (بهمن ۹۴) نخواهد بود.

روحانی در ۲۱ مهر و در آخرین گفت‌وگوی مستقیم با مردم در صدا و سیما وعده کرد که تحریم‌ها تا دو ماه دیگر رفع شوند.

Share