Share

جسد جکی ساتن، روزنامه‌نگار سابق بی‌بی‌سی در فرودگاه آتاتورک استانبول در حالی که حلق‌آویز شده بود پیدا شد.

Jacky Sutton

روز یکشنبه ۱۸ اکتبر/۲۶ مهر،  بدن بی‌جان جکی ساتن ۵۰ ساله که از روزنامه‌نگاران پیشکسوت بریتانیایی است، در یک توالت در فرودگاه آتاتورک پیدا شد. شرایطی که منجر به مرگ این روزنامه‌نگار شده است، هنوز نامشخص است.

ساتن جانشین مدیر بخش عراق موسسه «گزارشگری جنگ و صلح» (آی دبلیو پی آر) بود. این روزنامه‌نگار در نتیجه ظهور گروه اسلامی (داعش) چندین بار به اربیل، شمال عراق سفر کرده بود و این سفرها ادامه داشت. روز دوم ماه مه ۲۰۱۵، عمار شاه‌بندر، مدیر سابق بخش عراق این موسسه، در یک بمب‌گذاری در بغداد کشته شد و سپس ساتن جانشین او شد.

ساتن روز شنبه لندن را به مقصد فرودگاه آتاتورک ترک کرده بود و قرار بود پس از چند ساعت سوار هواپیمای دیگری شود که این پرواز را از دست می‌دهد. رسانه‌های محلی در ترکیه گزارش داده‌اند که او پول کافی برای خرید بلیت جایگزین نداشته است.

موسسه «گزارشگری جنگ و صلح»، مستقر در لندن، و متخصص روزنامه‌نگاری در مناطق جنگی و بحران‌زده است.

مدیر اجرایی فعلی «آی دبلیو پی آر»، آنتونی بوردن، درخواست کرده که در مورد مرگ جکی ساتن تحقیقات «باز و شفاف» آغاز شود. بوردن به کانال ۴ رادیو بی‌بی‌سی گفت: «خانم ساتن طبیعت بسیار مثبت و چشم‌اندازی پر امید داشت؛ او در حال انجام کارهای بسیار مهمی بود.»

وزارت امور خارجه بریتانیا در مورد دلایل مرگ ساتن اظهار نظر نکرده است و تنها گفته که این وزارت‌خانه در حال ارائه مشاوره‌ به خانواده اوست.

دوستان و همکاران ساتن در حساب‌های کاربری خود در توئیتر نسبت به خبر رسمی اعلام شده در رسانه‌های ترکیه که علت مرگ را خودکشی دانسته ابراز تردید کردند.

این توئیت‌ها ساتن را شخصی فعال، مصمم و قوی معرفی می‌کنند که با انرژی مشغول کار بوده و نشانه‌های افسردگی یا دلایلی برای خودکشی در زندگی کاری و شخصی او وجود نداشته است.

ساتن در دهه اخیر کارهای حرفه‌ای و پژوهشی خود در حوزه روزنامه‌نگاری را به عراق اختصاص داده بود. پیش از موسسه «آی دبلیو پی آر»، این روزنامه‌نگار برای سرویس جهانی بی‌بی‌سی و سازمان ملل متحد در سراسر آفریقا و خاورمیانه کار کرده بود. او همچنین کاندیدای دکترا در مرکز مطالعات عربی و اسلام‌شناسی ملی استرالیا بود و مشغول نوشتن پایان‌نامه‌ای با موضوع نقش روزنامه‌نگاران زن در عراق و افغانستان بود.

Share