Share

در پی انتشار خبر ایجاد ممنوعیت برای فعالیت هنری چند خواننده در ایران، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره سخنان متناقضی گفته‌اند.

ershad

در حالی‌که فرزاد طالبی، سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد در واکنش به خبر ممنوعیت فعالیت چند خواننده این خبر را تکذیب نکرد و گفت ممنوعیت فعالیت آن‌ها دائمی نیست؛ علی مرادخانی، معاون هنری وزارت ارشاد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این ماجرا را به‌طور کلی رد کرد.

مرادخانی گفت: «من به هیچ‌وجه دنبال ممنوعیت فعالیت هنرمندان نبوده و نیستم و همیشه سعی کرده‌ایم، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که آن‌ها بتوانند داخل کشور فعالیت کنند و مشکلی نداشته باشند. بنابراین چنین خبری نمی‌تواند صحت داشته باشد.»

منابع خبری در ایران گزارش داده‌اند که ۲۴ خواننده به دلیل «همکاری با سایت رادیو جوان، پخش کلیپ در شبکه‌های ماهواره‌ای و برخی تخلفات در کنسرت‌های خارج از کشور» از فعالیت هنری ممنوع شده‌اند.

فرزاد فرزین، سیروان و زانیار خسروی، رضا صادقی، محسن یگانه، سعید و مهدی مدرس، شهرام شکوهی، محسن چاوشی، احسان خواجه امیری، علی لهراسبی، گروه چارتار، همایون شجریان و حافظ ناظری از جمله خوانندگانی هستند که گفته می‌شوند از فعالیت محروم شده‌اند.

بیشتر بخوانید: «۲۴ خواننده» ایرانی از فعالیت هنری ممنوع شدند

همچنین پلیس امنیت فضای مجازی از دستگیری اَدمین‌های سایت «رادیو جوان» در ایران خبر داده اما گفته است که جزئیات بیشتر این بازداشت‌ها در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

در همین حال حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی درباره ممنوعیت کار خوانندگان گفت: «اطلاع ندارم. صحت و سقم این لیست باید بررسی بیشتری شود.»

نوش‌آبادی افزود: «هر کسی که با سایت‌های خارج از کشور و شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه که عناد با جمهوری اسلامی دارند هرگونه همکاری و مشارکت در تولید آثار هنری داشته باشد متخلف است و زیبنده نیست که ارتباطی بین هنرمندان داخلی ما با این‌گونه سایت‌ها داشه باشند.»

به‌گفته سخنگوی وزارت ارشاد خط قرمزها به هنرمندان ابلاغ شده اما به‌رغم این‌ها باز هم «تخلف» می‌شود.

سرانجام روز سه‌شنبه ۲۸ مهرماه، علی جنتی، وزیر ارشاد در این‌باره گفت: «ما کسی را نداریم که نامش را به‌طور رسمی در جای خاصی اعلام کنیم و بگوییم فعالیت فلان خواننده به‌طور کلی ممنوعیت دارد.»

جنتی افزود: «ممکن است اثر فرد خاصی به دلیل خاصی مورد پذیرش ما نباشد و کار او به نحوی بوده که احیاناً با برخی از شبکه‌های معاند نظام همکاری جدی داشته باشد، در این حالت هم با بررسی تمامی جوانب به تولیدکننده اثر اعلام می‌کنیم که کار شما مورد پذیرش نیست و ما مجوز آن اثر را صادر نمی‌کنیم اما این‌که ما طی این چند روز فهرستی از ممنوع الفعالیت‌ها را اعلام کرده باشیم و بگوییم این‌ها از نظر ما اجازه فعالیت ندارند، اصلاً درست نیست و ما فهرستی را منتشر نکردیم و آن را تایید هم نمی‌کنیم.»

Share