Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران جهت شرکت در نشست «غلبه بر منطقه، منازعات در دنیای فردا» به روسیه سفر کرد. او از نقش روسیه در جنگ سوریه پشتیبانی کرد.

علی لاریجانی: ما از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم.

علی لاریجانی: ما از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم.

علی لاریجانی پیش از ظهر روز چهارشنبه ۲۱ اکتبر / ۲۹ مهر عازم سوچی شد تا در دوازدهمین نشست سالانه جوامع درگیر جنگ و صلح با عنوان «غلبه بر منطقه، منازعات در دنیای فردا» شرکت کنند.

سفر رئیس مجلس ایران یک روزه است و قرار است در این سفر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار کند.

علی لاریجانی پیش از ترک تهران از نقش روسیه در رویدادهای سوریه تقدیر کرد و گفت: «ما از نقش‌آفرینی روسیه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم، چرا که به درخواست قانونی دولت سوریه انجام شده است.»

روسیه از روز ۳۰ سپتامبر / ۸ مهرماه مداخله نظامی خود در سوریه را آغاز کرد. در این مدت روسیه با بمباران هوایی و سپس شلیک موشک‌های کروز از دریای خزر، مخالفان حکومت اسد را هدف قرار داده است.

لاریجانی در همین حال ائتلاف جهانی ضدداعش به رهبری آمریکا را در مبارزه با تروریسم در منطقه «بی‌تأثیر» دانست و گفت این ائتلاف «حتی تروریست‌ها در منطقه را جری‌تر کرده است».

به‌گفته رئیس مجلس ایران در نشست «غلبه بر منطقه، منازعات در دنیای فردا» در سوچی روسیه کشورهای مختلف حضور دارند و با توجه به بحران‌های مهم منطقه یکی از محورهای مهم بحث‌ها نیز مسائل منطقه است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پیش از آغاز حملات هوایی روسیه در خاک سوریه گفته بود که تهران با مسکو در مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در خاورمیانه ائتلاف تشکیل نداده است.

در پی حملات روسیه رسانه‌های جهان از اعزام گسترده نیروهای نظامی ایران به سوریه خبر دادند. روسیه و ایران از هم‌پیمان‌های اصلی دولت بشار اسد هستند.

Share