Share

حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید هیچ موردی از کرونا ویروس در بین حجاج ایرانی بازگشته از عربستان سعودی دیده نشده اما افراد مشکوک به قرنطینه برده شده‌اند.

Haji

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر بهداشت ایران ضمن اعلام این خبر افزود: «با توجه به این‌که ملزم به ارائه گزارش به سازمان بهداشت جهانی هستیم در صورت مشاهده اولین مورد ابتلا، اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌گیرد.»

حسن هاشمی همچنین گفت: «زائران باید توجه داشته باشند مسأله مهم در پیشگیری از بیماری‌ها رعایت بهداشت فردی و تهیه آب و غذا از محل‌های معتبر بهداشتی و شست‌وشوی مرتب دست‌ها است.»

عفونت کرونا ویروس یا ویروس «مرس» به نام «سندروم تنفسی خاورمیانه» نیز شناخته می‌شود.

نخستین مورد شناسایی شده این بیماری مربوط به فردی بود که مدتی در عربستان و هند به‌سر برده بود.

ویروس کرونا پیش از همه موجب از کار افتادن کلیه و ذات‌الریه شدید می‌شود. این ویروس با حمله به ریه‌ها و ایجاد انسداد در راه‌های تنفسی، عفونت‌های حاد گوارشی، اختلالات قلبی و عروقی و با علائم کاملاً مشابه به سرماخوردگی و آنفولانزا جان افراد را نشانه می‌گیرد.

در خردادماه سال گذشته محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از درگذشت اولین بیمار ایرانی مبتلا به ویروس کرونا در کرمان خبر داد. بیمار زنی ۵۳ ساله بوده که پس از چهار روز بستری بودن، هشتم خرداد در بیمارستان درگذشت.

بیشتر بخوانید: نخستین مورد مرگ بر اثر کرونا در ایران

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش، از ابتلای ۱۵۷۰ تن به کرونا ویروس و مرگ ۵۵۵ نفر از آن‌ها در کره جنوبی و عربستان خبر داده بود.

Share