Share

محمدرضا میرزایی عکاس، نویسنده و سردبیر «دیده»، مجله‌ای ویژه عکاسی معاصر در ایران است. نمایشگاه عکاسی میرزایی با عنوان «به امید دیدار» یا (A Presto) در گالری «مای کمرا» (دوربین من) در شهر راونای ایتالیا از ۹ تا ۳۱ اکتبر برقرار است. این نمایشگاه شامل ۱۷ عکس است که تم‌های زندگی‌نامه‌ای دارند.

میرزایی دارای مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه پنسیلوانیاست و در حال حاضر در «آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای» در تهران استاد عکاسی است. او همچنین یکی از اعضای هیئت داوران جایزه بین المللی کتاب عکس در سال ۲۰۱۱ بود.

حضور پرحجم نور که همواره عنصر جدانشدنی از آثار میرزایی است، به‌صورتی طعنه آمیز این فرصت را به مخاطب می‌دهد که ببیند و همزمان فرصت دیدن را از مخاطب می‌گیرد.
این عکس‌ها دلالت بر دغدغه‌های بصری عکاس دارند و از سوی دیگر، نمود لایه‌های احساسی و شخصی در عکس‌ها، آن‌ها را نسبت به نمایشگاه‌های اخیر میرزایی متفاوت می‌کند.
لنز میرزایی، صحنه‌ها را مشابه می‌سازد و هم‌زمان اجسام نسبت به شکلی که واقعاً هستند، نمودی گوناگون پیدا می‌کنند.
آخرین کتاب میرزایی «اکنون خورشید می‌آید» (Here comes the sun) مجموعه ۲۱ عکس است که توسط انتشارات دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است.
مشابه و در عین حال غیر همسان، غیر یکسان؛ در حالتی پریشان درست مثل بازسازی چیزی که بازسازی آن غیر ممکن است.
مجموعه عکس‌های آمده در آخرین کتاب میرزایی، نتیجه پروژه پژوهشی دانشگاه پنسیلوانیاست. کتاب به همراه مقاله‌ای که میرزایی نوشته همچنین مقاله‌ای به قلم کارلوس باسالدو منتشر شده و کتاب را گرافیست ایتالیایی فیلیپو نوستری طراحی کرده است.
پوستر نمایشگاه عکاسی محمدرضا میرزایی با عنوان «به امید دیدار» یا (A Presto) در گالری «مای کمرا» (دوربین من) در شهر راونای ایتالیا

منبع: معرفی نمایشگاه محمدرضا میرزایی در گالری «مای کمرا»

Share