Share

حزب حاکم «عدالت و توسعه» در مبارزه انتخاباتی خود به مجردها وعده کمک در ازدواج داده است. نخست وزیر و رهبر حزب، احمد داوود اوغلو  در یک سخنرانی خطاب به جمعیت گفت: «ما به شما کار، غذا، همسر و خانه می‌دهیم.»

Davutoghlou

داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت: به مجردها وام ازدواج می‌دهیم… می‌شود عاشق چنین کشوری نشد؟

نخست وزیر و رهبر ‌حزب اسلامگرای «عدالت و توسعه»، در روزهای باقی‌مانده به انتخابات پارلمانی ترکیه در تلاش جذب آرای خاکستری است. داوود اوغلو در یکی از آخرین سخنرانی‌های انتخاباتی وعده کرد که این حزب در صورت پیروزی در انتخابات اول نوامبر‌، عصای دست مجردها می‌شود.

خبرگزاری دولتی آنادولو به نقل از نخست وزیر ترکیه نوشت: «به محض تصمیم به ازدواج، اول سراغ والدین‌تان بروید، اگر خدا بخواهد آنها برای شما همسر خوبی پیدا می‌کنند. اگر پیدا نکردند، به سراغ ما بیایید.»

داوود اوغلو در این سخنرانی در شهر شانلی‌اورفه واقع در جنوب ترکیه خطاب به جمعیت گفت: «شماها صاحب شغل، درآمد و چیزی برای خوردن هستید. چی باقی می‌ماند؟ یک همسر باقی می‌ماند، یک همسر! شماها می‌دانید که، ما می‌خواهیم، آدم‌های این مرز و بوم بارور شوند، ازدیاد نسل کنند، اما هم‌زمان شاغل هم باشند.»

رهبر حزب «عدالت و توسعه» همچنین وعده داد: «ما به شماها کار، غذا، یک همسر و یک خانه می‌دهیم.» این سخنرانی روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر انجام شده است.

بخت دریافت «وام ازدواج»

پیشنهاد نخست‌وزیر بیش از همه کسانی را هدف گرفته است که تا کنون جزء گروه‌های مورد نظر این حزب نبودند: مردان و زنانی که به موفقیت شغلی دست یافته‌اند اما مجرد هستند. داوود اوغلو تا کنون در مسائل مربوط اخلاق جنسی، صفحه‌های اینترنتی دوست‌یابی یا صحنه‌های عشقی در فیلم، مواضع محافظه‌کارانه‌ای داشته است.

می‌توان با نگاهی به نظرسنجی‌ها دریافت که چرا حزب عدالت و توسعه اکنون نقش ‌آژانس همسریابی برای مجردها را ایفا می‌کند.

بعد از انتخابات پارلمانی ژوئن که عدالت و توسعه به اکثریت مطلق دست نیافت و پس از شکست در تشکیل دولت ائتلافی، رویای این حزب، تشکیل دولت به تنهایی است؛ اما با افشاگری‌های مربوط به فساد، پروژه‌های گران‌قیمت کاخ ریاست جمهوری اردوغان و هم‌چنین خشونت‌های جاری در ترکیه، بعضی از رای‌دهندگان این حزب سرخورده شده‌اند.

طبق پیش‌بینی‌ها‌‌، عدالت و توسعه فقط به درصد ناچیز ولی تعیین‌کننده‌ای برای تشکیل دولت اکثریت نیاز دارد. به همین دلیل داوود اوغلو برای جذب آرا گروهی جدید یعنی مجردها، کوشش می‌کند.

داوود اوغلو گفته که از مجردها با “وام ازدواج” حمایت خواهد شد. او افزود در صورتی که والدین برای ازدواج به حساب بانکی فرزندشان پول واریز کنند، دولت هم ۲۰ درصد به آن پول اضافه خواهد کرد: «اگر مثلا ۱۰۰ هزار لیر (حدود ۳۰۷۰۰ یورو) واریز شده باشد، دولت ۲۰ هزار لیر به آن اضافه می‌کند، یعنی جمعا ۱۲۰ هزار لیر می‌شود. می‌شود عاشق همچین کشوری نشد؟ آیا شهروند چنین کشوری بودن، باعث افتخار نیست؟»

یک هفته مانده به انتخابات ترکیه، اوضاع داخلی این کشور در وضعیت تنش‌آمیزی قرار دارد. علاوه بر تظاهرات، درگیری‌ها و حملاتی که در پیوند با مسئله کردهاست، می‌توان به صدور احکام سنگین برای تظاهرکنندگان پارک گزی هم اشاره کرد.

منبع: زوددویچه‌تسایتونگ

Share