Share

مورین اوهارا بازیگر آمریکایی ایرلندی‌تبار، شامگاه شنبه، ۲۴ اکتبر در ۹۵ سالگی درگذشت. او که یکی از آخرین بازماندگان عصر طلایی سینما بود، در سال ۱۹۳۹با بازی در فیلم «گوژپشت نتردام» ساخته ویلیام دیترل به شهرت رسید.

مورین اوهارا ۹ نوامبر ۲۰۱۴ جایزه اسکار افتخاری را در سن ۹۴ سالگی دریافت کرد

مورین اوهارا ۹ نوامبر ۲۰۱۴ جایزه اسکار افتخاری را در سن ۹۴ سالگی دریافت کرد

اوهارا معمولاً نقش زنان قوی و عصیانگر را ایفا می‌کرد. در فیلم «ریوگرانده» با جان وین هم‌بازی بود. آنها از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۲ در پنج فیلم با هم همکاری کردند: «ریوگرانده»، «مرد آرام»، «نشان عقاب»، «مکلینتاک» و «جیک بزرگ».

فیلم «دره من چه سرسبز بود» ساخته جان فورد نقطه عطفی در بازیگری مورین اوهارا به شمار می‌آید. قوی سیاه (۱۹۴۲) به کارگردانی هنری کینگ هم یکی دیگر از آثار موفق اوست. در موزیکال «معجزه در خیابان ۳۴» به کارگردانی ام اثر جورج سیتون در کنار ناتالی وود بازیگر بزرگ سینما حضور داشت.

مورین اوهارا موهای سرخ آتشین داشت و به همین دلیل هم در دورانی که معمولاً فیلم‌ها سیاه و سفید بود، در فیلم‌های تکنی‌کالر بازی می‌کرد. نیویورک تایمز از او به عنوان «ملکه تکنی‌کالر» نام برده است.

مورین اوهارا ۹ نوامبر ۲۰۱۴ جایزه اسکار افتخاری را در سن ۹۴ سالگی دریافت کرد. او در این مراسم روی صندلی چرخدار نشسته بود و این جایزه را از کلینت ایستوود و لیام نیسن گرفت.

Share