Share

میا ماتسومیا، موسیقی‌دان مستقر در لس‌آنجلس، تصمیم گرفته است که هرچه آزار و اذیت جنسی در فضای آنلاین دیده را آشکار کند. او ده سال است که تصویر هر آنچه خشونت جنسی محسوب می‌شده را به شکل “اسکرین شات” گرفته است. حالا ۱۰۰۰ تصویر جمع شده و او خیال دارد همه آنها را به‌مرور زمان منتشر کند.

پرخاشگری، بیان آرزوها و نیازهای جنسی، بیان کنش‌های جنسی‌ای که دوست دارند با ماتسومیا داشته باشند؛ حجم جملاتی که خشونت جنسی محسوب می‌شوند بی‌شمار است. ماتسومیا آسیایی-آمریکایی و ویولونیست حرفه‌ای است؛ ترکیبی که خودش می‌گوید در فضای آنلاین “یک کابوس است.”

سلفی با دوستان، کنسرت آخر، صبحانه با خانواده، او هیچ‌کدام از این تصاویر را نمی‌تواند با خیال راحت در فضای اینترنت به اشتراک بگذارد: “به نظر می‌رسد که پیامد انتشار تصاویر من، میزان عجیب‌وغریب و دیوانه‌واری از رفتار متجاوزانه است.” او ادامه می‌دهد: “این چنین رفتارهایی در برابر هیچ فردی قابل قبول نیست.”

پژوهش‌های بسیاری در مورد خشونت‌های جنسی در فضای اینترنت نشان می‌دهند که این پیام‌ها تنها کلمات نیستند و زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. ماتسومیا اما امیدوار است که تصویر برهنه‌ای از این خشونت نشان دهد. او می‌خواهد که مخاطب دقیقاً همان پیامی که او دریافت کرده را بخواند و حس کند، تا متوجه شود که زندگی در فضای آنلاین برای کسانی که باید این آزارها را تحمل کنند چقدر دشوار است.

در این گزارش تصویری ترجمه برخی از پیام‌های خشونت‌آمیزی که ماتسومیا دریافت کرده است را می‌بینید:

"عجب ک*سی! ... دلم می‌خواهد به تو تجاوز کنم." مرکز "پژوهش‌های اینترنتی پو" در سال ۲۰۱۴ پژوهشی را در آمریکا انجام داد که نشان می‌داد که تماس‌های ناخواسته جنسی در فضای اینترنت برای زنان مشکلی جدی است. ۳۸ درصد از زنانی که در فضای مجازی اینترنت مورد آزار و اذیت قرارگرفته‌اند این تجربه (ها) را بسیار ناراحت‌کننده توصیف می‌کنند.
میا ماتسومیا، مارک را به‌طعنه "مرد فرانسوی دوست‌داشتنی" می‌خواند. چندین عکس در آرشیو ۱۰۰۰ اسلایدی از مزاحمت‌های جنسی متعلق به مارک هستند. او اینجا زیر عکس ماتسومیا نوشته است: "زشتی، آرایش نداری."
این پیام دیگری از مارک است، مرد فرانسوی‌ زبانی که بیشتر به زبان فرانسه پیام می‌گذارد. او زیر تصویر ماتسومیا نوشته است: "ای احمق، مردها فقط تو را فاک می‌کنند، ساک هم خوب می‌زنی؟ وقتی تو را دیدم، چشمانت می‌گفت «بله». خوشگله چشمانت می‌گفت که من را می‌خواهی. "
خشونت جنسی در شبکه‌های اجتماعی که میا ماتسومیا عضو است نمودهای مختلف پیدا می‌کند. گاهی به شکل بیان خشن انتظارها یا آرزوهای جنسی است و گاهی مزاحم‌ها رمانتیک می‌شوند. اینجا الیاس زیر عکس شناسه ماتسومیا آرزو کرده که "هانی بانی" (عزیز دل) میا باشد. او نوشته: "وای چقدر تودل‌برو هستی، اگر من هانی بانی تو بودم به همه مردم نشان می‌دادم که هیچ‌کس مثل من نمی‌تواند به تو عشق بورزد."
پیام‌گذار نوشته است: "این تصویر من را هر بار یک جوری می‌کند. با اینکه من منحرف نیستم، اما برخی چیزها بزرگ می‌شوند. سعی کردم که پورنوگرافی ژاپنی ببینم. اما به کارم نیامد. چرا که تو در این پورن‌ها نیستی." پیام‌گذار سپس تصویری از آرزوهای خود می‌کشد که در آن دستان میا را می‌گیرد. او همچنین حسرت می‌خورد که مشهور نیست. در نهایت می‌گوید که این عکس سکسی‌ترین عکس است.
این پیام را تینا برای صفحه میا ماتسومیا فرستاده است. این مزاحم از تینا خواسته است که لباس‌زیرهایی که پوشیده و بو گرفته را برایش بفرستد و اون مایل است این لباس‌زیرهای پوشیده شده را خریداری کند. تینا توضیح می‌دهد که او مشکلی با "فتیش"های جنسی مردم ندارد اما به نظر او این درست نیست که این فرد بدون گرفتن رضایت متقابل او را سوژه جنسی خود کرده و فرض کرده که می‌تواند از او درخواست لباس‌زیر کند.
جو می‌نویسد: "تو واقعاً خاص هستی. یک زن ژاپنی ریزه‌میزه، موسیقی‌دان بااستعداد که مدام به مرگ و مردن فکر می‌کند. حوری‌ای هستی. یک فانتسی زنده هستی. بخورمت میا."
میا ماتسومیا زیر این تصویر نوشته که عکس مربوط به سال ۲۰۰۸ است. او در آلمان کنسرت داشته و مردی او را دنبال کرده است. او می‌گوید وضعیت امنیتی محل کنسرت خوب نبوده و این فرد او را تنها جایی گیر آورده و میا را ناچار کرده است که روی دستش را امضاء کند. روز بعد مرد این عکس را برای میا فرستاده و وانمود کرده که می‌خواهد جای امضای میا را با قیچی بر دستش حک کند.
ماتسومیا که به دلیل اینکه نوازنده حرفه‌ای ویولن است گاهی باید با رسانه‌ها گفت‌وگو کند و تصویرش عمومی می‌شود. او به هافینگتون پست می‌گوید: " تقربیا بیشتر زندگی‌ام من باید با کسانی که فتیش زن آسیایی دارند، پدوفیل‌ها، مزاحم‌های دائمی، نژادپرست‌ها و کسانی که با من بدون رضایتم رفتار سکسی می‌کردند، مقابله می‌کردم. کار به‌جایی رسیده بود که فردی برای من پیامی وحشتناک، نژادپرست و خشونت‌آمیز- در این حد که من را تهدید به تجاوز یا مرگ کند - می‌فرستاد و من باید واکنش نشان می‌دادم."

ماتسومیا در اینستگرام نام کاربری خود را را “پرو مگنت” یا “جذب‌کننده مزاحم‌ها” گذاشته است. “پرو” اسم عامیانه‌ای است که از کلمه “پرورت” یا همان منحرف جنسی می‌آید اما در کلام عامیانه معنی مزاحم جنسی یافته است.

مزاحمت‌ها، آزار و اذیت‌ها و تماس‌های ناخواسته جنسی در فضای اینترنت مشکلی جدی‌اند. پژوهشی که سال ۲۰۱۴ توسط “سازمان پژوهش‌های اینترنتی پو” انجام‌شده نشان می‌دهد که ۸۵۰ هزار بزرگ‌سال ساکن ایالات متحده آمریکا هرساله قربانی خشونت‌های آنلاین هستند و بیشترشان هم زن هستند. ۴۰ درصد از زنانی که در این پژوهش شرکت کرده‌اند و در فضای آنلاین خشونت دیده‌اند، گفته‌اند که فردی که می‌شناختند و با او روابط داشته‌اند از طریق فضای اینترنت به آنها خشونت جنسی کرده است. ۳۸ درصد از زنانی که در فضای اینترنت خشونت دیده‌اند، گفته‌اند که این خشونت‌های جنسی در فضای آنلاین بسیار آزاردهنده بوده است.

پژوهش سازمان “پو” نشان می‌دهد که زنان جوان ۱۸-۲۴ سال بیشتر از بقیه زنان قربانی انواع خاصی از آزار و اذیت‌های جنسی‌اند. ۲۶ درصد از این زنان جوان مزاحم‌هایی دارند که مدام آنها را دنبال می‌کنند. ۲۵ درصد از آنها هدف آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند. علاوه بر این، آمار تهدید به خشونت فیزیکی نیز در این گروه بالاست.

پژوهش‌های مشابه در بین فارسی‌زبانان اینترنت با توجه ویژه به خشونت جنسی وجود ندارد. اما زنانی و اقلیت‌های جنسی‌ای که کاربران شبکه جهانی اینترنت هستند و با زبان فارسی با دیگر کاربران در ارتباط‌اند، همه می‌توانند به‌مانند ماتسومیا شاهدان این خشونت‌ها باشند.

Share